Faydaları
Kanser İlaçlarının Etkisini Azaltan Yiyecekler

Kanser İlaçlarının Etkisini Azaltan Yiyecekler

Bağışıklığın oldukça düşük olduğu kanser hastalarında, bazı yiyecekler olumsuz etki gösterebilir ve kanserli hücrenin güçlenmesine neden olabilir. Kemoterapi ve radyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra, çeşitli ilaçlarla tedavi süreci hızlandırılan kanser hastalıkları, normal hayatta tükettiğimiz bazı besinler nedeniyle daha da ilerleyebilir. Çok masum görünen ve oldukça lezzetli olan bazı meyve, sebze ve baharatların içerisinde […]

Bağışıklığın oldukça düşük olduğu kanser hastalarında, bazı yiyecekler olumsuz etki gösterebilir ve kanserli hücrenin güçlenmesine neden olabilir. Kemoterapi ve radyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra, çeşitli ilaçlarla tedavi süreci hızlandırılan kanser hastalıkları, normal hayatta tükettiğimiz bazı besinler nedeniyle daha da ilerleyebilir. Çok masum görünen ve oldukça lezzetli olan bazı meyve, sebze ve baharatların içerisinde  bulunan maddeler, bağışıklığın kuvvetli olduğu kanserojen etki göstermese de, bağışıklığın zayıfladığı kanser hastalığına yakalanan kişilerde kanseri tetikleyebilir. Peki bu besinler nelerdir?

Lezzetli yemeklerin, salataların ve yiyeceklerin tatlandırılmasında kullanılan ve oldukça masum bir baharat olan kimyon, kanser ilaçlarının etkisini azaltabilir ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Kimyon tüketmek isteyen kanser hastaları, mutlaka kimyon su ile karıştırdıktan sonra bir miktar demlemeli, daha sonra kimyonu süzüp yiyeceklere katarak tüketmelidir. Böylece kimyonun içerisindeki, kanser hastaları için tehlikeli olan o madde, baharatın posasında yani suyunda kalmış olur.

Severek tükettiğimiz meyvelerin başında gelen muz, kanser ilaçlarının etkisini azaltan meyvelerin başında gelmektedir. Muzun içerisinde bulunan siyah madde, bağışıklığın zayıfladığı kanser hastalığı döneminde, hastalığın tetiklemesine neden olabilir. Ne kadar miktarın ilaçların etkisini azalttığı henüz belirlenmese de, kanserli hastaların muz tüketmeleri pek tavsiye edilmemektedir.

Medyada ve çevremizde oldukça yararlı olarak lanse edilen Omega3 tabletler, kanser hastalığı sürecinde sandığınız kadar yararlı olmayabilir. Bu tabletler de kanser ilaçlarının etkisini azalttığından, kanser hastalığı sürecinde Omega3 almak için, somon ya da diğer balıkları tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu süreçte Omega3 tabletlerinin yanı sıra, vitamin ve mineral tabletlerinden de uzak durmanızda yarar var.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/