Faydaları
Kan Uyuşmazlığı İğnesi Fiyatı Ne Kadar ?

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Fiyatı Ne Kadar ?

En basit tanımıyla anne adayının kanının Rh(-) olması ve baba adayının kan grubunun Rh(+) olması durumunda kan uyuşmazlığının varlığı söz konusu olabilir. Bu durumun kesinlikle bir soruna neden olacağı düşünülmemelidir. Sıklıkla kan uyuşmazlığı bebek Rh(+) kan grubuna sahip olduğu zaman anne adayının savunma sistemi tarafından zararlı olarak düşünülmesi ve hızlı bir şekilde parçalamak maksadıyla hareket […]

En basit tanımıyla anne adayının kanının Rh(-) olması ve baba adayının kan grubunun Rh(+) olması durumunda kan uyuşmazlığının varlığı söz konusu olabilir. Bu durumun kesinlikle bir soruna neden olacağı düşünülmemelidir. Sıklıkla kan uyuşmazlığı bebek Rh(+) kan grubuna sahip olduğu zaman anne adayının savunma sistemi tarafından zararlı olarak düşünülmesi ve hızlı bir şekilde parçalamak maksadıyla hareket etmeye başlayacaktır.

Genellikle ilk gebelikte anne adayı böyle bir sorun yaşadıysa vücut herhangi bir etki gösteremeden bebek tehlikeden kurtulabilir. İkinci ve daha sonraki gebelikte ise böyle bir durumun ortaya çıkması zor olabilir. Böyle bir sıkıntı yaşanmaması için, gerekli önlemlerin alınması gerekebilir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Anne adayı ve bebek arasında ki kan uyuşmazlığının önüne geçmek için kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne kan uyuşmazlığı konusunda ortaya çıkacak etkileşimin önüne geçmek adına geliştirilmiş bir iğnedir.Sıklıkla sorulan sorular vardır. Bunlar arasında kan uyuşmazlığı iğnesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı da ilk sıralarda yer alır. Bu konuda farklı yorumlar ve farklı fikirler yer aldığı için internet üzerinden fikir edinmenizi ve bu fikirlere paralel olarak hareket etmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü ziyadesiyle can sıkıcı bir hal alabilir. Bunun yerine doktorunuza danışarak kan uyuşmazlığı iğnesi nasıl yapılır konusunda daha rahat bir fikir sahibi olabilirsiniz. Genel olarak bu sorun anne ve babanın kan grupları arasında uyuşmazlık sonucu ortaya çıktığı için günümüzde daha evlilikler başlamadan tespit edilmesi son derece mümkün olmaktadır.

kan uyuşmazlığı iğnesi

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Nerede Yapılır

Genellikle hamilelik süresince bebeğin kan grubu hakkında bir fikir edinmek mümkün olmaz. Yine de her ihtimale karşı Rh(+) olması düşünülerek 28. Haftada sadece önleme amaçlı olan kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Zaten bu iğnelerin yapılma süresi ve ne şekilde yapılacağı doktorunuz tarafından detaylı olarak belirtilecektir.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Kime Yapılır

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte doğum sonrası bebek kan grubunu öğrenme imkanı doğmuştur. Bebek kan grubuna bakıldıktan sonra rh(+) sonucu görülürse anneye doğumdan sonra 72 saat içerisinde iğne yapılır. Kan grubu rh(-) olması durumunda ise herhangi bir iğne yapılmaya ihtiyaç duyulmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi ne kadar 2015

Farklı firmaların kan uyuşmazlığı iğneleri mevcut, doktorunuzun hangi ilacı vereceği belli olmadığı için biz genel isimlerini ve fiyatlarını yazdık.

Rhogam 1500 İÜ 205 TL
Immunorh 1500 İÜ 161 TL
Anti-D İmmunglobulin 1500 İÜ 161 TL
WinRho 1500 İÜ 293 TL
Rhophylac 1500 İÜ 162 TL

İlaçlar mor reçete kapsamında devlet tarafından ödenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi