Faydaları
Kalp Kapakçığında Kalınlaşma Rahatsızlığı

Kalp Kapakçığında Kalınlaşma Rahatsızlığı

Kalpte, İki adet sağ tarafta iki adat ise sol tarafta olmak üzere dört adet kapak bulunmaktadır. Kalbimiz için hayati önem taşıyan bu kapakların sağlıklı bir şekilde işlem görmesi oldukça kritiktir.  Kalp kapak kalınlaşması ise aort ve mitral adı verilen kapaklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle kalp kapağı kalınlaşması yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir […]

Kalpte, İki adet sağ tarafta iki adat ise sol tarafta olmak üzere dört adet kapak bulunmaktadır. Kalbimiz için hayati önem taşıyan bu kapakların sağlıklı bir şekilde işlem görmesi oldukça kritiktir.  Kalp kapak kalınlaşması ise aort ve mitral adı verilen kapaklarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Genellikle kalp kapağı kalınlaşması yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu sebepten yaşın ilerlemesi kalp kapaklarında bazı dejenerasyon ve kalınlaşmalara neden olacağı gibi aynı zamanda kireçlenme durumlarının da ortaya çıktığı bir rahatsızlık halini almaktadır.

Aslına bakılırsa tek başına bir şikayet nedeni olarak bile görülmeyen kalp kapağı kalınlaşması uzun vadede bazı başka şikayetlere ve hastalıklara zemin hazırlayabilir. Genellikle diyabet gibi yağ dengesizliğinin bulunduğu hastalıklarda ortaya çıkar. Bu durum uzun bir süre billinmese bile nefes darlığı ve çarpıntı gibi şikayetlerle kendini gösterebilir.

Bu sebepten doğru müdahale ve düzenli kontrol edilmenin de oldukça hayati etkileri olduğu unutulmamalıdır. Rahatsızlığın ilerleyen safhalarında ise bayılma nöbetleri gözlemlenmektedir.

Tedavisi ise mevcut hastalığa göre farklılık gösterebilir. Örneğin diyabet söz konusu isse düzenli olarak egzersiz yapılması tavsiye edilir. Yada hipertansiyon meydana geldiyse tuz kısıtlamasının önemine değinmekte fayda vardır.

Genellikle daha ilerleyen dönemlerde ise kapak üzerinde oynama yapılarak cerrahi müdahale ile bu durum ortadan kaldırılabilirken, bu duruma el vermeyen durumlar meydana geldiyse yani kalp bu müdahaleye izin vermeyen bir yapıya sahipse, bu durumda da yapay kapak kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Psöriasis Neden Olur ? başlıklı makalemizde psoriasis ne demek, Psöriasis neden olur ve psoriasis tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Benim kalp kapaginda kalinlasma var vede yetmezlikde başlamış nefes daralmasi carpiti yapıyor bazen sanki bıçak saplanirgibi bi ağrı giriyor doktor buyutulecek bişey yok korkma dedi bende daha doktora gitmedim sizcedurumum kotuyemi gidiyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/