Faydaları
Kalıcı Saç Düzleştirme Nasıl Yapılır?

Kalıcı Saç Düzleştirme Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi günümüzde çoğu kimse saçı ile pek barışık değildir. Kimi saçının kıvırcık kimi de dalgalı olmasından şikâyet eder ve düzleştirme işlemine başvurur. Ancak her ne kadar düzleştirme işlemi yapılsa dahi saçların düz kalma süresi oldukça sınırlı olmaktadır. Bunun sebebi saçlarında diğer vücut faktörleri genetik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple her ne kadar işlem uygulansa da […]

Bilindiği gibi günümüzde çoğu kimse saçı ile pek barışık değildir. Kimi saçının kıvırcık kimi de dalgalı olmasından şikâyet eder ve düzleştirme işlemine başvurur. Ancak her ne kadar düzleştirme işlemi yapılsa dahi saçların düz kalma süresi oldukça sınırlı olmaktadır. Bunun sebebi saçlarında diğer vücut faktörleri genetik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple her ne kadar işlem uygulansa da genlerin büyük etkisi bulunmakta ve bu genler ne yazık ki değiştirilememektedir. Lakin saçların düzleştirilebilmesi imkânsız bir durum değildir.

Peki, kalıcı saç düzleştirme nedir ve kalıcı saç düzleştirme işlemi nasıl yapılır? Kıvırcık saçlı bireylerin görmek istediği şeylerden biri de saçlarının sürekli düz olmasını istediğidir. Bu durum özellikle erkekleri de içerisine almıştır. Çoğu kimse yılın her günü saçlarını düz bir görünüme kavuşturmak adına kendilerini meşgul etmektedirler. Genellikle her saç düzleştirme işlemi 20 ile 25 dk arasında bir zaman almaktadır. Zamanla bu sürede bir yılgınlık haline dönüşmektedir.

Herkesin yapmak için aklından geçirdiği çoğunun da yapmış olduğu kalıcı saç düzleştirme işlemi tamamen kimyasal işlemler sonucu ortaya çıkmaktadır. Öncelikle ilk olarak saça birinci losyonun uygulaması yapılır. Saç tellerinin içine sürülen bu losyon sayesinde saçların köklerinde açılmalar yaşanacak ve saçın dalgalı hali tamamen kaybolup düz bir hale dönüşecektir.  Daha sonra yaklaşık olarak 3,5 saat süren bir sonraki işleme geçilir. Gazete kâğıdı kalınlığında alınan tutamlara bu işlem uygulanır. Bu işlem tüm saça en az on kere maşalama yapılarak uygulanır. Sonrasında kapamak için saça krem sürme işlemi yapılır. Sürülen bu krem sayesinde saçın tüm kökleri tekrardan kapanır. Saç kapandıktan sonra artık yıkansa da, buhara veya başka bir işleme maruz kalsa da düz kalmaya devam edecektir. Çünkü bu işlemlerden sonra saçın genetik özellikleri kalıcı olacak şekilde değiştirilmiş oluyor. Kalıcı saç düzelttirmede yaşanan tek sorun saçın düz kalması istenildiği taktirde 6 ay sonra diplerde oluşan dalgalı bölgenin tekrar düzleştirme gerekliliğidir. Tabi bu işlem kişinin saç tipine göre 6 aydan 8-10 aya kadar çıkmaktadır. Çok kıvırcık saçlara sahip kişiler bu düzleştirme işlemini 4 ay sonra uygulamalı ve bu uygulamayı da düzenli periyotlar içerisinde 4 aydan 4 aya yapmalıdır. Bu işlem sonunda kıvırcık saçlı kimsenin saçlarının kıvırcık olduğu asla anlaşılmamaktadır.

Kalıcı saç düzleştirme işleminden sonra dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki defrize yani kalıcı saç düzleştirme işleminin ardından saçın az ya da çok yıkanması, suya temas etme oranı saçın düzlüğünün kalıcılığını değiştirmez. Şampuanlar ve kremler de her ne kadar kimyasal olsalar da saçı normal olarak etkilemez. Saçı bir çok işlem etkilemez ancak saçın bakımı düzenli yapılmalı ve güneşin ışınlarına doğrudan maruz bırakılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Buz Epilasyon Tüm Vücut Kaç Seans Sürer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/