Faydaları
Kahkaha Atmanın Sağlığa Faydaları

Kahkaha Atmanın Sağlığa Faydaları

Kaliforniya’nın Linda Üniversitesindeki doktorlar kahkahanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini araştırdılar. Yayınladıkları bu araştırmaya göre;  gülmek kan basıncını düşürüyor, stres hormonlarını azaltıyor, kas esnemelerini arttırıyor. Buna ek olarak araştırma, gülme eyleminin vücudun doğal ağrı kesicisi olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları, kahkahanın; bağışıklık faaliyetlerini bastıran ve kan hücrelerini kısıtlayan stres hormonlarını azalttığını kanıtlıyor. Gülmek oksijenle yapılan bir […]

Kaliforniya’nın Linda Üniversitesindeki doktorlar kahkahanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini araştırdılar. Yayınladıkları bu araştırmaya göre;  gülmek kan basıncını düşürüyor, stres hormonlarını azaltıyor, kas esnemelerini arttırıyor. Buna ek olarak araştırma, gülme eyleminin vücudun doğal ağrı kesicisi olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçları, kahkahanın; bağışıklık faaliyetlerini bastıran ve kan hücrelerini kısıtlayan stres hormonlarını azalttığını kanıtlıyor.

Gülmek oksijenle yapılan bir eylemdir. Vücudun daha fazla oksijen kullanabilmesini arttırır. Kahkaha atmak, gittikçe artan pozitif duygular getirir. Aynı zamanda hastalıklardan kurtulmaya yardımcıdır. Uzmanlar, kahkahanın ağrıyı azaltığını ve iyileşme sürecini hızlandırdığına inanıyorlar. Hatta, kahkaha atmanın ağrıyı uzaklaştırdığını söylüyorlar.

Kas Rahatlaması – Gülmek kasları rahatlatır. Gülerken bu rahatlama gerçekleşmez fakat gülme eyleminin ardından kaslar rahatlamaya başlar. Bu durumda bu rahatlama “gülme anı” ve “gülme sonrası” olarak iki evreye ayrılır.

Stres Hormonlarının Azaltması – Gülmek stresle alakalı en az dört sinirsel stres hormonlarını azaltır. Bunlar adrenalin, kortizol, dopac ve diğer gelişmiş hormonlardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmesi – Klinik çalışmalar kahkahanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor.

Ağrı Azaltması – Gülmek bir insanın ağrıyı unutmasını sağlar.

Kalp Egzersizi – Gülmek, yürümekle eş değerdedir. Gülmek fiziksel egzersiz uygulayamayan kişiler için güzel bir egzersiz görevi görür.

Solunum – Sık sık gülmek ciğerlerinizden daha fazla kirli hava çıkarır ve derin nefes almak ile eş değerdedir. Özellikle bu durum amfizem ve diğer solunum hastalıklarına sahip insanlar için çok faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi