Faydaları
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Stres sağlık ve hayatı olumsuz olarak etkilerken, özellikle evli çiftlerde cinsel yaşamı da büyük oranda etkilemektedir. Kadında ya da erkekte, çeşitli sebeplere bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebileceği gibi, en büyük cinsel isteksizlik nedenlerin başında stres gelmektedir. Erkeklerde iktidarsızlık ve isteksizlik gibi problemlere neden olan stres, kadınlarda da yine aynı şekilde cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Cinsel […]

Stres sağlık ve hayatı olumsuz olarak etkilerken, özellikle evli çiftlerde cinsel yaşamı da büyük oranda etkilemektedir. Kadında ya da erkekte, çeşitli sebeplere bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebileceği gibi, en büyük cinsel isteksizlik nedenlerin başında stres gelmektedir. Erkeklerde iktidarsızlık ve isteksizlik gibi problemlere neden olan stres, kadınlarda da yine aynı şekilde cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Cinsel istek, kişinin partneri ile cinsel ilişkiye girme arzusudur. Cinsel isteksizlik ise cinsellikten soğuma ve partneri ile ilişkiye girmekten korkma ya da soğumaya neden olur. Kadınlarda görülen cinsel isteğin azalması durumu; kadının cinselliği başlatması ya da partnerinden gelen uyarıya olumlu yanıt vermemesi olarak açıklanabilir. Kadınların cinsel isteksizliklerinin nedenlerinden bazılarını şöyle sıralamak mümkün;

[reklam1]

Kadın cinsel ilişkiye girmek isteyecek kadar uyarılmamış olabilir. Bu da, özellikle evli çiftlerde sık rastlanan bir durumdur. Kadınlar, önce duygusal olarak tatmin olmak ister. Bu nedenle erkeğin direk cinsel ilişkiye girmek istemesi, kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Onun yanı sıra, bazı kültürel ve dini nedenlerden dolayı cinsel duyguları bastırılmış bir kadın da, evliliğinde cinsel isteksizlik gibi durumlarla karşılaşabilir. Bu tip ahlaki nedenler de, kadınlarda cinsel isteksizlik nedenlerinin başında gelmektedir.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin bir diğer önemli nedeni de, geçmişte yaşanmış bir taciz ya da tecavüz durumudur. Cinsellikle ilgili kötü anıları olan bir kadın, evlilikte cinsel isteksizlik gibi durumlarla karşılaşması kuvvetle muhtemeldir. Bu gibi durumlarda, çiftlerin birlikte evlilik danışmanına gitmeleri yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Orak Hücre Anemisi Nedir? Orak Hücre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde orak hücre anemisi neden olur, orak hücre anemisi nedir ve orak hücre anemisi tanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi