Faydaları
Kadınlara Yapılan Tarama Testi

Kadınlara Yapılan Tarama Testi

Özellikle kadınlara doktorlar tarafından sıkça uygulanan bazı testler vardır.Bu testler hastalıklara karşı alınabilecek önlem niteliğindedir.Doktorunuzun önereceği sıklıkla bu testleri yaptırmanız sağlıklı yaşam için ciddi önem taşır. Servikal Biyopsi Rahim ağzından bir parça doku alıp mikroskop altında incelemenin bir çok yolu vardır. Bunun en basit yol ise doktorunuzun bir kürtaj kaşığı kullanarak rahim ağzından bir parça […]

Özellikle kadınlara doktorlar tarafından sıkça uygulanan bazı testler vardır.Bu testler hastalıklara karşı alınabilecek önlem niteliğindedir.Doktorunuzun önereceği sıklıkla bu testleri yaptırmanız sağlıklı yaşam için ciddi önem taşır.

Servikal Biyopsi

Rahim ağzından bir parça doku alıp mikroskop altında incelemenin bir çok yolu vardır. Bunun en basit yol ise doktorunuzun bir kürtaj kaşığı kullanarak rahim ağzından bir parça doku kazıyabilir. Rahim ağzı ağrıya çok duyarlıdır. Bu nedenle, bu işlemin hastanede ya da lokal veya genel anestezi uygulayarak cerrahi bir ünitede gerçekleştirilmesi gerekir. İşlemin en yaygın yan etkisi, bir miktar vajinal kanama olmasıdır.

Kolposkopi

Kolposkop, doktorunuzun kanser oluşturmaya eğilim gösteren hücre değişikliklerini görebilmesini sağlayan küçük bir dürbünlü büyüteçtir. Kolposkop, ayrıca doktorun rahim ağzı biyopsisi yapılabilecek en uygun yeri saptamasına yardımcı olur. Kolposkopi, anestezi uygulamayı her zaman gerektirmez. Bazı kadınlarda uygulama sonrası küçük kramplar meydana gelir.

Endometriyal Biyopsi( Rahim iç tabakasından parça alma işlemi )

Endometriyal biyopsi, endometriyum (rahim iç tabakası) örneği gerektirir. Doktorunuz, hamile olmadığınızdan emin olduktan sonra, içi boş bi kateteri(sonda) endometriyuma temas edinceye kadar içeri iter. Küçük endometriyal doku parçalarının kateterin içine emilerek çekilebilmesi için, piston yavaşça geri çekilir. Bu biyopsi, doktorun muayenehanesinde yapılabilir ve sadece birkaç dakika süren bir işlemdir.

FSH ve LH Hormonu Kan Testi

Kanınızda bulunan iki hormon, Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinize edici Hormon (LH) düzeyini ölçmek, anormal adet döngüleri kısırlık ve yumurtlayamama nedenlerini bulmakta işe yarayabileceği gibi menopoz dönemi hakkında da bilgi verir.

Histeroskopi

Histreskop ince bir çubuktur. Bu çubuk vajina yoluyla rahim için sokulur. Genellikle ayakta tedavi şeklinde yapılır. Tedavi için lokal anestezi ve ağrı kesici yapılır.

Mamogram

Göğüslerin röntgeninin çekilme işlemidir. Belden yukarınızda ki elbiseler çıkarılarak röntgen çekilir.

testi tarama

Pap Smear Testi

Rahim ağzından alınan hücreleri inceleyen testtir. Yapılan test pozitif çıkarsa kolposkopi ve biyopsi yapılması gerekir. Negatif çıkarsa bu testleri yaptırmaya gerek yoktur. Adet döneminde iseniz bu testi yaptırmamanız gerekir , testi yaptırmadan önceki 24 saat içinde cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.

Pelvik, Vajinal ve Meme ultrasonu

Bu işlem sırasında deri üzerine jel uygulanır ultrason cihazıyla iç ürüme organları ve meme dokusu görüntülenir.

Mantarlar ve Trikomonas testi

Vajinadan gelen sıvıların mikroskop altında incelenmesidir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi