Faydaları
K Vitamini Ne İşe Yarar ?

K Vitamini Ne İşe Yarar ?

Yağda eriyen vitamin çeşitlerinden biri olan K vitamini üç farklı tipte bulunmaktadır; –K1 Vitamini (filokinon) :Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl maddelerinden karşılanan K vitamininin bu türü kalsiyumun emilerek kemiklerde depolanmasını sağlar. Bunun dışında kalsiyum birikmesi sonucunda atardamar sertliğinin oluşmasını engeller. Ayrıca fazla kanamalı bazı hastalıkların tedavisi için piyasada çeşitli K1 ürünleri […]

Yağda eriyen vitamin çeşitlerinden biri olan K vitamini üç farklı tipte bulunmaktadır;

K1 Vitamini (filokinon) :Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl maddelerinden karşılanan K vitamininin bu türü kalsiyumun emilerek kemiklerde depolanmasını sağlar. Bunun dışında kalsiyum birikmesi sonucunda atardamar sertliğinin oluşmasını engeller. Ayrıca fazla kanamalı bazı hastalıkların tedavisi için piyasada çeşitli K1 ürünleri bulunmaktadır.
K2 Vitamini (menakinon) : Bağırsaklarda, vücut içinde ve dışında zararsız bir şekilde yaşayan ve hastalığa neden olmayan mikroskobik canlılar olarak bilinen normal florada bulunan bakteriler tarafından üretilmektedir. Periyodik bir biçimde antibiyotik kullanan kişilerin bağırsaklarındaki bu bakteriler antibiyotik etkisiyle ölür ve K vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. K2 vitamini eksikliğinde kemik yğunluğunda azalma, bölgesel kireçlenmeler ve osteoporoz riski artar.
K3 Vitamini (menadion) : Suda çözünebilen ve yapay olan bu K vitamini çeşidi yetişkin bireylerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanın pıhtılaşması için gerekli olan ‘protrombin’ maddesinin yapımında görev alan K vitamini vücuda az miktarda alınması gereken ve fakat bu alımın düzenli bir biçimde gerçekleşmesi gereken bir vitamin türü olarak ortaya çıkmaktadır.

Hangi yiyeceklerde var ?

K vitamini besin maddeleri açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Yeşil yapraklı sebzelerin tümünde yer almakla birlikte tahıllı yiyecekler, süt ve süt ürünlerinden peynir, tereyağı, yumurta ayrıca karaciğer, soya fasulyesi, meyvelerden ise kivi, erik özellikle de kurutulmuş olanı, yaban mersini K vitamini içeren besinler arasındadır. Ayrıca bağırsakta bulunan bakterilerin üretimini süt ve kefir gibi maddelerde arttırmaktadır.

k vitamini faydaları

K Vitamini Ne İşe Yarar ?

K vitamininin kanın pıhtılaşmasında etkili vitamin çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu bilgi doğrultusunda eğer gerektiği kadar alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır; başta diş etlerinde olmak üzere idrar yollarında ve deride kanamalara sebebiyet verir. Ayrıca K vitamini eksikliği yaşayan bir insanda yaralanma görüldüğünde sürekli bir kanama görülür ve durdurulamaması hastanın ciddi kan kaybına yol açarak ölümüne bile yol açabilir. K vitamininin kemik oluşumunda etkili olması yaşlı bireylerde kemik erimesini engelleyici özelliğe sahip olmasını sağlar. Sadece yaşlılar için değil büyüme evresindeki çocukların büyümesinde ve kemiklerinin gelişiminde de bu vitamin çeşidi oldukça etkilidir. K vitamini fazlalığı çok yaşanmamakla birlikte fazla alınması durumunda kanın fazla pıhtılaşmasına bundan dolayıda damar tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca fazla K vitamini alımı karaciğerin fonksiyonlarında bozulmalara da sebep olabilir.

Her vitamin çeşidinde olduğu gibi bu vitamininde alınması gereken belli bir miktar vardır. Alınan az miktar nasıl ki vücutta eksikliklere sebep oluyorsa çok alınmasında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yetişkin bireyler için tavsiye edilen günlük doz miktarı ortalama 120 mikrogram iken bu miktar kadınlarda 90 mikrogramdır. Hamile ve emziren bayanlar kullanmamalıdırlar. Yaşlı bireylerde ise K vitamini gereksinimi emilim oranının düşmesi sebebiyle diğer bireylere göre daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
k vitamini

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/