Faydaları
K Vitamini Faydaları ve K Vitamini İçeren Besinler

K Vitamini Faydaları ve K Vitamini İçeren Besinler

K vitaminin vücudunuz ile yeterli miktarda buluşması yaşam devamlılığı için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü yağda çözünebilme özelliğine sahip olan K vitamini vücuttaki kan pıhtılaşmasını sağlamaktadır. K vitamini K1, K2 ve K3 vitaminleri olarak üç basamakta sıralandırılmaktadır. K1 yeşil sebzeleri, K2 beyaz renkleri temsil eden süt ve süt ürünlerini ve balığı, K3 ise yapay şekilde kullanım […]

K vitaminin vücudunuz ile yeterli miktarda buluşması yaşam devamlılığı için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü yağda çözünebilme özelliğine sahip olan K vitamini vücuttaki kan pıhtılaşmasını sağlamaktadır. K vitamini K1, K2 ve K3 vitaminleri olarak üç basamakta sıralandırılmaktadır. K1 yeşil sebzeleri, K2 beyaz renkleri temsil eden süt ve süt ürünlerini ve balığı, K3 ise yapay şekilde kullanım şekilleri içermektedir. Bu oluşturulan basamak bilgilerinden sonra K vitamini faydaları ile tanışacak olursak ilk olarak kan pıhtılaşmasını sağlamaktadır, diyebiliriz. Daha sonra ise diş etlerinin sağlığına etki ederek diş eti kanamalarının önüne geçmektedir. En önemli vücut gerekliliği olan sindirim sisteminin hatasız bir şekilde işlemini gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Ayrıca vücudun alması gereken besinler sonrası dışarı atılması gereken atık yani idrar yollarının sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlamaktadır.

K Vitamini Faydaları

Sıkça karşılaşılan burun kanaması nedenleri dikkate alınarak incelendiğinde bir K vitamini eksikliği görülmektedir. Bu nedenle K vitamini burun sağlığı içinde oldukça önem taşımaktadır. Bayanların yaşadığı adet dönemlerindeki aşırı kanama sorunlarını ve basur sorunlarını K vitamini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca kemiklerde oluşan kırılmaların tedavisinde yardımcı olmanın yanında kronik karaciğer, damar sertliği, pankreas kanseri, böbrek taşları sorunlarını da ortadan kaldıracak güçte bir vitamindir. Bunlar k vitamini görevleri olarak geçer.Gebelikte oluşan bulantı ve kusma sorunlarına yardımcı olan K vitamini kemik azlığı ya da mineral sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. K vitaminin önemini bilerek K vitaminini vücudunuzla buluşturmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bilinmesi gereken önemli nokta kan pıhtılaşmasını sağladığı önemiyle bebelerin dünyaya gelir gelmez göbek bağı kanamaları önlemekte kullanıldığı olmasıdır. Günlük olarak alınması gereken miktar cinsiyet ve yaş farkına göre değişkenlik göstermektedir.

k vitamini faydaları

K Vitamini İçeren Besinler

K vitamini içeren besinler bilinerek bu besinleri bilinçli bir şekilde tüketmek günlük alınması gereken K vitamini miktarının alımına en büyük yardımcıdır. Bu besinler, maydanoz, kıvırcık lahana, hardal yaprağı, karalahana, turp yaprağı, ıspanak, pazı, bürüksel lahana, brokoli, kuşkonmaz, salatalık, kereviz, pırasa, karabiber, karanfil, havuç, bezelye, üzüm, erik kurusu, soya fasulyesi ve çilektir.

K vitamini faydaları ve k vitamini içeren besinler konusunu burada noktalıyoruz, aklınıza takılan bir soru olursa bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi