Faydaları
Juvenil Kronik Artritler Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Juvenil Kronik Artritler Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Juvenil Kronik Artritlerin tanımı, belirtilerinin ne olduğu ve nasıl tedavi edildiği özellikle aileler tarafından oldukça araştırılan bir hastalık olmakla beraber, gün geçtikçe görülme sıklığı artan hastalıkla alakalı ayrıntılı tanımlar yapılması gereği de ortaya koyulmuştur. Tıp dilinde kısaca “JKA” olarak isimlendirilen ve çocuk romatizmâl hastalıklarından biri olarak göze çarpan Juvenil Kronik Artritler eklem iltihabının sürekli ve […]

Juvenil Kronik Artritlerin tanımı, belirtilerinin ne olduğu ve nasıl tedavi edildiği özellikle aileler tarafından oldukça araştırılan bir hastalık olmakla beraber, gün geçtikçe görülme sıklığı artan hastalıkla alakalı ayrıntılı tanımlar yapılması gereği de ortaya koyulmuştur. Tıp dilinde kısaca “JKA” olarak isimlendirilen ve çocuk romatizmâl hastalıklarından biri olarak göze çarpan Juvenil Kronik Artritler eklem iltihabının sürekli ve kronik hale gelmesi anlamında kullanılmaktadır.

Juvenil Kronik Artritler İçin Bilinmesi Gereken Temel Özellikler

Juvenil Kronik Artritler kronik eklem iltihabı olarak nitelendirildiği için eklem iltihabının ağrı, hareket kısıtlığı ve şişme gibi tipik bulgularına da dikkat çekmektedir. Juvenil Kronik Artritler için son dönemde kullanılan bir başka tanımlama olan Juvenil Idiopatik Artrit nedir sorusunun cevabı olarak da aynı açıklamların yapılması mümkündür. Burada kullanılan “idiopatik” kelimesi hastalığın nedeninin bilinmemesi anlamına gelirken; “juvenil” kelimesi de hastalığın 16 yaşından önce başladığını belirten önemli bir detaydır. Kronik tanımlaması ise iltihabın uzun sürmesiyle alakalı ortaya çıkan kıkırdak ve kemik hasarı tehlikesine karşı yapılmıştır. Böylelikle Juvenil Kronik Artritler çocuk eklem ve romatizmâl hastalıklar için yapılan bir tanımlama olarak ön plana çıkmaktadır.

Juvenil Kronik Artrit Hastalığının Tarihçesi

“Juvenil Kronik Artrit” kelimesi 1977 yılından itibaren çocuk romatologları tarafından yapılan bir tanımlamadır.  Bu tanımlamayla beraber 1977 yılına kadar kullanılan Juvenil Romatoid Artrit tanımlamasından vazgeçilmiş, 2016 yılından sonra hastalık için yavaş yavaş Juvenil İdiopatik Artrit vurgulamasına geçilmiştir. İsmi ne olursa olsun Juvenil Kronik Artritler için yapılan her türlü tanımlama geniş bir çerçeveli iltihaplı eklem hastalıklarını ifade etmektedir.

Juvenil Kronik Artritlerin Oluşma Nedeni Nedir?

Juvenil Kronik Artritlerin nedeni şu ana kadar tam olarak bilinemese de;

 • Hastanın yaşı
 • Hastanın cinsiyeti
 • Hastalığın ateşle birlikte seyredip seyretmediği
 • İç organların ve gözlerin tutulup tutulmadığı
 • Eklemlerin tutulma sayısı ve şekli hastalıkla alakalı değişik alt gruplar oluşmasına neden olmuştur. Bu alt grup hastalıkların belirlenmesi hastalığın ilk altı aylık seyrine göre belirlenmektedir.

Buna göre hastalığın alt grupları;

 • Psoriatik Artrit
 • Sistemik Juvenil Kronik Artrit
 • Romatoid Faktör Negatif Poliartrit
 • Romatoid Faktör Pozitif Poliartrit
 • Tip 1 ve Tip 2 Oligoartrit
 • Psoriatik artrit
 • Romatizmaya bağlı göz iltihabı olarak belirtilebilir.

Juvenil Kronik Artritler İçin Tanı Koyulması

Juvenil Artrit tanısı için en önemli hastalık bulgusu artrittir. (artrit vücut tarafından üretilen ve eklemlerde meydana gelen iltihaba verilen isim) Artritin yanı sıra eklemlerde şişlikler, şişliğe ivedi olarak eşlik eden ağrı ve ağrıyla birlikte ortaya çıkan hareket kısıtlığı da Juvenil Kronik Artritlerin en belirgin belirtileridir. Küçük çocukların bacak ve kollarındaki yağ tabakası hafif eklem şişliklerinin gözden kaçmasına neden olabilirken, özellikle çok küçük çocuklarda eklem ağrılarının görülmeme ihtimali de oldukça fazladır. Aynı zamanda erişkinlere göre çocuklarda ağrı çok daha azdır. Burada çocukların eklem duruş bozuklukları anne ve babalar tarafından dikkatle izlenmelidir.

Juvenil Kronik Artritlerin Tedavi Edilmesi

Artrit tedavisinin ilk aşaması kortizon içermeyen romatizma ilaçlarının kullanılmasıdır. Juvenil Kronik Artrit tedavisi için kullanılan bu ilaçlar ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihabı giderici özelliktedir. Biraz daha ağır Juvenil Kronik Artritler vakalarında temel tedavi ilaçlarının kullanılması gereklidir. Bu ilaçların etki mekanizmaları henüz tam olarak bilinmese de bağışıklık sistemini iyileştirirken, romatizmâl hastalıklara neden olan etkileri düzelttikleri ya da tam olarak ortadan kaldırdıklarından bahsedilebilir. Bu ilaçların etkisini göstermeleri haftalar ya da aylar sürebilmekte, ilaçların olumlu etkileri görüldükten sonra ilaç dozlarının yavaş yavaş azaltıldığı ya da tamamen kesildiğinden söz edilebilir. Hastalık tedavisinde kortizon kullanımına ise oldukça dikkat edilmelidir. Ek olarak;

 • Egzersiz
 • Lokal soğuk ya da sıcak tedavisi
 • Ergoterapi
 • Yardımcı aletler de Juvenil Kronik Artritlerin tedavisinde oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Eritema Nodozum Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/