Faydaları
İşte Size Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

İşte Size Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

Hayatın parçası olması gereken, sağlık için hayati önem taşıyan spor, her birey için alışkanlık haline getirilmelidir. Asıl sorun başlangıç noktasını bulmaktır. Henüz spora başlamamış bireyler, bu durumu gözlerinde büyütebilirler. Ancak spora yeni başlayanlar için uygulanması gereken programlar vardır. Spora büyük heveslerle başlayarak kısa zamanda mucizeler beklemek ise yapılan en büyük hatadır. Spor sabır işidir. Meyvelerini […]

Hayatın parçası olması gereken, sağlık için hayati önem taşıyan spor, her birey için alışkanlık haline getirilmelidir. Asıl sorun başlangıç noktasını bulmaktır. Henüz spora başlamamış bireyler, bu durumu gözlerinde büyütebilirler. Ancak spora yeni başlayanlar için uygulanması gereken programlar vardır.

Spora büyük heveslerle başlayarak kısa zamanda mucizeler beklemek ise yapılan en büyük hatadır. Spor sabır işidir. Meyvelerini geç verir ancak verim uzun süreli ve istikrarlı olmaktadır. Bu nedenle vücudun hayallerdeki şekli alması için sabırlı olmakta fayda var.

Spora yeni başlayanlar için 3 kural;

  1. Uyku ve Motivasyon
  2. Dengeli ve Düzenli Beslenme
  3. Doğru Antrenman Programı

Uyku ve Motivasyon

Spora yeni başlayanların vücut geliştirme programına geçmeden önce, vücut geliştirmenin temeli olan düzenli uyku alışkanlığını edinmiş olmaları gerekmektedir. Sporcu için bu kural her daim ilk sırada yer almalıdır. Uyku ve düzen neticesinde motivasyon artar ve yapılan spordan elde edilen verim de buna bağlı olarak artış gösterir.

Uykusuz yapılan antrenmanlarda büyüme hormonu salgılanamaz ve kas gelişimi olması gerekenin çok altında olur. Unutulmamalıdır ki; sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Bu nedenle kişiler uyku eşiklerini en verimli şekilde ayarlamalıdır. Kendini daha dinç hisseden bireylerin, spordan aldığı verim her zaman daha yüksektir.

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Sporcuların ikinci altın kuralı dengeli ve düzenli beslenmedir. Ne kadar spor yapılırsa yapılsın, eğer beslenme şekli yanlış ise hiçbir verim elde edilemez. Beslenme vücut geliştirme sporunun anahtarıdır. Doğru beslenme spordan en yüksek verimin alınmasını sağlamaktadır. Vücut geliştirme konusunda egzersiz yüzde 30 etkiye sahipken, beslenme yüzde 70 etkiye sahiptir.

Spora başladıktan sonra beslenme şeklinde muhakkak değişikliğe gidilmelidir. Yapılan spor, doğru gıdalarla taçlandırılmalıdır. Beslenme şeklinde yapılan değişiklikler, ideal kiloya olan yakınlığa göre artmakta veya azalmaktadır. Fazla kalori yakımına neden olan vücut geliştirme sporunda, kasların büyümesi için harcanan enerjiden daha fazlasının alınması gerekmektedir.

Vücut geliştirme sporcuları; protein, yağ, karbonhidrat ve şekeri yeterli miktarlarda tüketmelidir. Süt ve süt ürünleri ise her öğünde tüketilmesi gereken gıdaların başındadır. Kahvaltılarda yumurta muhakkak olmalıdır. Ayrıca; balık, hindi, dana kıyma ve tavuk gibi gıdalar protein bakımından zengin olduğundan, yemek listesinde bulunmalıdır. Bunların yanında lifli besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Kan şekerinin düzenlenmesi ve insülin hormonunun salgılanması içinse karbonhidrata ihtiyaç vardır.

Antrenman Programı Oluşturma

Yukarıdaki etmenler antrenman öncesi hazırlık evresini oluşturmaktadır. Antrenman programlarının hazırlanması noktasında kişilerin özellikleri belirleyici olmaktadır. Yani, tek bir program yoktur. Vücut geliştirme noktasında kişiye özel antrenman programları oluşturulmalıdır. Programların hazırlanmasında, genetik yapı ve fiziki özellikler baz alınmalıdır.

Ancak fazla kilolu olmayanlar, ilk başlarda benzer programları uygulayabilmektedir. Antrenmanlar genellikle iki gün şeklinde hazırlanır ve kasları 24 saat dinlendirme esasına dayanır.

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Yağ Yakmaya Yarayan Egzersiz Programı başlıklı makalemizde Hızlı Yağ Yakmaya Yarayan Egzersiz, Kalça Kaldırma ve Mekik Çekmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/