Faydaları
Ispanağın Sağlık Yönünden Faydaları Nelerdir ?

Ispanağın Sağlık Yönünden Faydaları Nelerdir ?

Ispanak içinde bulundurduğu A ve C vitamini sayesinde insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Ispanak birçok hastalığın önüne geçer ve hastalık zamanı da tedavi için faydalar sağlar. Ispanağın faydaları şu şekildedir; -Ispanak mide, karaciğer ve pankreas salgılarını uyarır. Mide’de hazım için faydalıdır. Karaciğeri temizler. Pankreas kanseri riskini azaltır. -A ve C […]

Ispanak içinde bulundurduğu A ve C vitamini sayesinde insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Ispanak birçok hastalığın önüne geçer ve hastalık zamanı da tedavi için faydalar sağlar. Ispanağın faydaları şu şekildedir;
-Ispanak mide, karaciğer ve pankreas salgılarını uyarır. Mide’de hazım için faydalıdır. Karaciğeri temizler. Pankreas kanseri riskini azaltır.
-A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan ıspanak soğuklar karşısında etkili bir bitkidir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçer.
-Ispanağın içerisin de demir, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum ve sodyum gibi insan sağlığına oldukça fayda sağlayan mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller insan vücudunun mutlak ihtiyacı olan mineraller arasında yer almaktadır.
-Kan yapıcı özelliği vardır. Kansızlığın önüne geçer.
-Ispanağın kendisi gibi suyu da oldukça faydalıdır. Ispanak suyu kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Kalp kaslarına iyi gelir.
-Ispanak lif ihtiyacını karşılar.
Alzheimer hastalığı yakalanma riskini ıspanak yiyerek azaltabilirsiniz. Ispanak alzheimer hastalığı gibi birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.
-Kemik gelişimi açısından oldukça yararlıdır. İçinde bulundurduğu demir vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Çocuklarda boy uzaması döneminde yenilen ıspanak boy uzamasını sağlar ve kemik yapısını sağlamlaştırır.
-Akciğer, karaciğer kanserlerine yakalanma riskini düşürür.
Ispanak birçok açıdan insan sağlığı için faydalı bir bitkidir. Uzmanların mümkün oldukça tüketilmesini belirttiği ıspanağı sofralardan eksik edilmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi