Faydaları
İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal Olmak Zayıflatır Mı?

İshal Olmak İçin Ne Yapmalı, İshal Olmak Zayıflatır Mı?

Dışkılamanın sık ve sulu halde olması ishal olarak isimlendirilmektedir. Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacına neden olan ishal susuzluk, kusma ve bulantılara da neden olmaktadır. Vücut aşırı şekilde sıvı kaybedeceği için sıvı tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Genellikle bakteriyel enfeksiyon olarak ortaya çıkmakla birlikte geçici bir durumdur. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak da […]

Dışkılamanın sık ve sulu halde olması ishal olarak isimlendirilmektedir. Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacına neden olan ishal susuzluk, kusma ve bulantılara da neden olmaktadır. Vücut aşırı şekilde sıvı kaybedeceği için sıvı tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Genellikle bakteriyel enfeksiyon olarak ortaya çıkmakla birlikte geçici bir durumdur. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak da ishal olabilir.

Rotavirüs, norwalk, astro ishale neden olan başlıca virüslerdir. Bu virüslerin neden olduğu ishal antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Antibiyotikle tedavi edilen ishale neden olan bakterilerse; campylobacter, salmonella, shigella, escherichiadır. Kendini aşırı karın ağrısıyla belli eden ishal ağızda kuruma ve idrar miktarında azalmaya neden olmaktadır. İshal olan hastalarda ateş yükselmesi ve halsizlik de görülmektedir.

İshale Neden Olan Etmenler

Mide Üşütmesİ; Soğuk algınlığı ishalin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Üşüyen insanın bağırsak sisteminin işleyişi bozulmakta ve dolayısıyla ishal olmaktadır. Üşütmeye bağlı ishal kendiliğinden yok olmaktadır ve herhangi bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç kalmaz.
Gıda Zehirlenmesi; Gıda zehirlenmelerinin ilk etkisi ishaldir. Tüketilen gıdadaki virüs ya da bakteri hemen bağırsak sistemine olumsuz yönde etki etmekte ve ishale neden olmaktadır.
İlaçların Yan Etkileri; Günümüzde ilaç kullanım oranlarının yaş ortalaması düşmekle birlikte, hayli artış göstermiştir. Kullanılan ilaçların hepsinin bir yan etkisi bulunmaktadır. En sık görülen yan etkilerse ishaldir. İlaç kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan ishal ilaç kullanımının sona ermesiyle bitmektedir.
Musluk Suları; İçerisinde yoğun miktarda bakteri bulunduran musluk suları içildiğinde genellikle mideyi bozmakta ve ishale neden olmaktadır.
Alkol; Aşırı alkol tüketimi bağırsak sistemini bozmakta ve ishal yapmaktadır.

Hangi Gıdalar İshal Yapar?

Gıdaya bağlı ishalin temel nedeni sindirim sisteminin gıdalara verdiği tepkidir. İshal yapan gıdalar;

Acı Biber; Metabolizmayı hızlandıran capsaicin bileşeni içeren acı biber ishal nedenidir. Yedikten sonra 2 saat içerisinde ishal durumu görülmektedir.

Yapay Şeker; Sorbitol ve mannitol benzeri tatlandırıcıların sindirilmesi zor olduğu için ishale neden olmaktadır. Yapay tatlandırıcı içeren tüm gıdalar ishal etkisine sahiptir.
Yapay Yağ; Diyet ürünlerde ve yağsız olarak satılan ürünlerin içerisinde bulunan olestra isimli yapay yağ bağırsakta ishal etkisi yapmaktadır. Mideden ve bağırsaklardan sindirilmeden geçen yapay yağ ishale neden olmaktadır.
Kafein; Bağırsak hareketlerinin kasılmasına neden olan kafein, bağırsak sistemini olumsuz etkilemekte ve ishale zemin hazırlamaktadır.

İshal Zayıflatır Mı?

İshal hastaların kısa sürede sıvı kaybetmesine neden olduğu için kilo kaybına neden olmaktadır. Ancak ishal asla sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir. İshal yalnızca kabızlık problemi yaşandığında başvurulması gereken bir yöntemdir. Bunun için satılan bitki çayları bulunmaktadır. bağırsak hareketlerini hızlandıran bitki çayları ishal etkisi yapmaktadır. Ancak bu kullanımlar asla uzun süreli olmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Omega 6 Nedir Ve Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/