Faydaları
İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıksız yaşamların en büyük belirtilerinden birisi bağırsak iltihabıdır. Bağırsaklarda sorun oluşması sağlığı ciddi oranlarda tehlikeye atmakta ,hatta yaşam fonksiyonunu en aza indirmektedir.Kronik bağırsak hastalığında,vücutta mikrop olmasa  bile iltihabın gerçekleşmesi söz konusu olabilmektedir.Bu değişik bir hastalık türünün içine girer. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit  rahatsızlığı grubunun içinde yer alır.En sık görülen yaş oranları 20 ve 30 […]

Sağlıksız yaşamların en büyük belirtilerinden birisi bağırsak iltihabıdır. Bağırsaklarda sorun oluşması sağlığı ciddi oranlarda tehlikeye atmakta ,hatta yaşam fonksiyonunu en aza indirmektedir.Kronik bağırsak hastalığında,vücutta mikrop olmasa  bile iltihabın gerçekleşmesi söz konusu olabilmektedir.Bu değişik bir hastalık türünün içine girer. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit  rahatsızlığı grubunun içinde yer alır.En sık görülen yaş oranları 20 ve 30 ‘lu yaş gruplarıdır. Çocuklarda fazla gözlemlenmez fakat, 14 yaş gruplarında nadirde olsa risk payı söz konusu olabilmektedir.Ülkemizde en çok cinsiyet ayrımına göre  ,bu hastalığa en çok yakalananların erkeklerin olduğu kanıtlanmıştır.Her hastalıkta olduğu gibi bunda da bir takım risklerin oluşumu söz konusudur. Örneğin çeşitli genetik hastalıklara bağlı durumlarda,çevresel etkiye bağlı durumlarda ve vücudun dokusuna aykırı durumlarda bakterinin aniden nüksetmesi  riski hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.Bu etkenlerden başlıcaları,enfeksiyöz,otoimmün bakterilerin vücut dokularında üremesidir. Gerekli kontroller zamanında oluşturulmadığı sürece risk ve kayıplar yaşanabilmektedir.

 

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığının Başlıca Belirtileri

 

Kalın bağırsak duvarına gözlemlenen tıkanmalar ve sindirim tembelliği bunun en büyük habercilerindendir.Ülseratif kolit kanlı ishale neden olan durumların yaygınlaşmasında bağırsaklarda ciddi hasar gözlemlenebilir.İshalin artma durumlarında kansızlık hızla gelişebilir. Kansızlık ve ishalin bir arada olması bağırsaklarda ciddi iltihaplanmalara yol açabilir.Sıvı kaybının fazlası ile gerçekleşmesi durumlarda bağırsaklar artık işlevini yeterli bir şekilde yapmamaya başlar.Özellikle crohn hastalarının neredeyse %88’inde makat etrafında çatlaklar gözlemlenir. Apsenin ileri seviyeye ulaşması ciddi risk oluşturabilir. Hasta tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir.Bu hastalık yavaş başlar ve sinsice diğer organlara kadar sıçrar. Tedavisi asla bekletilmemeli ilk belirtilerinde hemen önlem alınmalıdır.Bu hastalığın uzaması çeşitli deri hastalıklarına,karaciğerde yağlanmalara ve ve diğer karaciğer hastalıklarına neden olur.Ayrıca kronik eklem ağrıları uzun süre tekrarlamaya başlar. Kas ve migren ağrıları,mide bağırsaklarda yavaş hareketlilik,saçın hızlı dökülmesi,ani kilo kaybı, cilt hastalıkları İnflamatuvar bağırsak hastalığının başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

 

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

 

Uzun zaman gözlemlediğiniz hastalığınızda artık yorgunluk ve tuvalet ihtiyaçlarınızda azalmalar ve zorlanmalar görüyorsanız,bağırsak hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu kronikleşmeden müdahale edilmeli ve tanı konulduktan hemen tedavi aşımına geçilmelidir.Doktor yaptığı tetkikler sonrasına karar verecek ve hastalığın seyrine göre ilaç tedavisine başlayacaktır.Bununla beraber önce kan sayımı (CBC) yapılacak,daha sonra dışkı haznesinde oluşan kirli kan ile bakteri seviyesi ölçülecektir.Gaitada gizli kanın oluşması hastalığın şeklini ve ileri seviyeli olduğunu da en iyi ayrıntılarla test sonucu kendini belli edecektir.Kalın bağırsaktan alınan doku ile kolonoskopi ile incelenir ve detaylar doğrudan ışık kameralı ince bir alet ile kalın bağırsak mercek altına alınarak,mikrop ve bakteri,gizli kan ve diğer etkenler incelenerek,sedimentasyon ve CRP kan düzeyleri hastadan istenebilir. ilk olarak tedavi yöntemi,5 aminosalisilat içeren hap,fitil ve lavman ile gerçekleşir.Eğer yetersiz gelirse ilaç miktarı arttırılır ve  6 merkaptopürin gibi ağır ilaçlar ile tedaviye devam edilir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM