Faydaları
İnflamatuar Miyopatiler Nedir Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuar Miyopatiler Nedir Belirtileri ve Tedavisi

İnflamatuar Miyopatiler,kas dokusunun zarar görme hastalığına verilen bir isimdir. Kas hücreleri bağışıklığa karşı zayıf olduğundan,bağışıklıkta var olan güçsüzlük hücrelerinde zarar görmesine hatta  polimiyozit, dermatomiyozit hastalığına sebebiyet verir.Bu hastalık vücut makenizmasında ciddi hasarların yaşanmasına neden olur.Kol ve bacak kısmlarında yaşanan güçsüzlükler arttıkça hastalığın tedavisi zorlaşır.Bu iki organda kas zedelenmeleri yaşanmış olabilir.Polimiyozit rahatsızlığında ise,kişi saçını taraken bile […]

İnflamatuar Miyopatiler,kas dokusunun zarar görme hastalığına verilen bir isimdir. Kas hücreleri bağışıklığa karşı zayıf olduğundan,bağışıklıkta var olan güçsüzlük hücrelerinde zarar görmesine hatta  polimiyozit, dermatomiyozit hastalığına sebebiyet verir.Bu hastalık vücut makenizmasında ciddi hasarların yaşanmasına neden olur.Kol ve bacak kısmlarında yaşanan güçsüzlükler arttıkça hastalığın tedavisi zorlaşır.Bu iki organda kas zedelenmeleri yaşanmış olabilir.Polimiyozit rahatsızlığında ise,kişi saçını taraken bile saçı diplerinde güçsüzlük,el bileklerinde cansızlıklar gözlemlenir. Zamanla artan bu aşırıhalsizlikler kişlinin faaliyetlerinde hızlı yavaşlamalara sebep olur. Kişi artık aşırı güç kaybı yaşadığından ayakta durmakta güçlükler çekecektir.Merdiven çıkarken basamakların bir hayli ağır ve zor olması,nefes almada yaşana güçsüz haller birer eklem güçsüzlüğünün ortaya serdiği rahatsızlıktır. Kas dokusunda oluşan hasar ile ağrılar farklı bölgelerde oluşmaya devam eder.Burada EMG çekimi çok önemlidir. Kanda meydana gelen kas yıkımının detayını EGM belirler.Kas dokusundan bazı örnekler alınarak patoloji bölümüne gönderilerek tümör var mı yok mu diye mercek altına alınır.Antikorların kanda yüksekliği ciddi anlamda risk içerebilir. Bu nedenle kas biyopsisi yapılarak durum analizleri,test sonuçlarına göre tedavi işlemine doktor tarafından kara verilir.Polimiyozit tanısı incelemek üzere lokal anestezisi gerekli görülebilir. Burada çeşitli tedavi ve tanı için bir kaç detaylı aşamadan geçmek tedavinin boyutunu ve iyileşme süresini belirler. Tedavi hastalığın seyrine göre  başlatılır.

 

Bu hastalığın en yaygın belirtileri arasında deri dökülmeleri yer alır. Gözlerde aşırı halsizlikler ve göz kapaklarında ağırlıklar oluşur. Göz kenarlarına kadar inen döküntüler gözün etrafını yaygın bir şekilde sarmaya başlar.Ensede kızarmalar çoğalır ve yanma hissi arttıkça hasta bu duruma katlanamaz hale gelir.Yüz etrafında solmalar ve sararmalar hatta deride döküntüler meydana gelir.Kuvvetsizlik sendromu bu hastalığın en çok  çıktığı belirtidir. Kişi neredeyse hayatından bezecek şekli alır. Hastalık tedavi edilmediği sürece 2 yıl sürede kişide kas  hastalığı,kemik erimesi başlayacak. Bu da sağlıksız bir hayat için risk oluşturan bir ihmaldir. İnklüzyon cisimcikli miyopati diğer kas hastalıklardan daha farklıdır. Bu sinsi bir rahatsızlık olup neredeyse bütün vücuda yavaş dağılımlar salgılayarak ilerler ve iç organların zarar görmesine yol açar. Kasın hasarı bu sinsi hastalığın seyri ile çoğalır.Hemen ilk yapılması gereken tedavi EMG’ye yönlendirmek ve kas hasarının detaylı incelemesini sağlamaktır. Tedavi ağrılığına göre ilaç sistemi doktor tarafından hastaya sağlanır.  Akciğerlerde tutulma gözlemlenirse ödemin artmaması damar ve dokuların daha fazla zarar görmemesi için kortizon tedavisi  uygun görülebilir.

 

Miyopati  Hastalığı Nasıl Başlar ?

 

Kişide kas hastalıları ve eklem ağrıları hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Zayıflayan kas bu durumu kaldıramayacak pozisyona gelir.İstenmeyen toksik sebepler gelişerek durum kalıtsal bir şekli alabilir.Genelde en çok enfeksiyonlardan meydana gelir. Kasların belirli bir düzeni vardır bu düzen çalışmasında bozukluklara sebebiyet verdiğinde işlev yarım kalır ve kas güç kaybı yaşar. Kişide hızla gelişen yorgunluk ,uyku problemleri hatta hareketlerde güçsüzlükler  kas zedelenmesi ve hasar sonucu çoğalır. Çeşitli eklem ağrıları vücutta istenmeyen bazı bölgelerde ödem oluşturarak kas hareketlerinde damar işlevlerinde hatta kan hücrelerinde yavaşlamalar sebebiyet verir. Bu tür yavaşlamalar  bir tümör habercisi de olabilir. İskelet dokusu zarar görebilir. Çeşitli yapısal bozukluklar gelişebilir. Miyopati  hastalığı erken fark edilmediği sürece kişide çok değişik hastalıkların oluşmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi