Faydaları
İlişki Sonrası Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

İlişki Sonrası Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ?

Dünyada hamilelik testi satışları milyonlara ulaşmaktadır. Eczaneden alınıp evde yapılan gebelik testlerine ise ‘kaset test’ adı verilmektedir ve evde idrar ile kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bunun yanında ise hastanelerde yapılan kan testleri de gebelik olup olmadığına dair sonuçları göstermektedir. Kaset test ile yapılan testler bazen yanlış sonuçlar çıkarmaktadır. Bu yüzden cinsel ilişkiden sonra hamilelik testi ne zaman […]

Dünyada hamilelik testi satışları milyonlara ulaşmaktadır. Eczaneden alınıp evde yapılan gebelik testlerine ise ‘kaset test’ adı verilmektedir ve evde idrar ile kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bunun yanında ise hastanelerde yapılan kan testleri de gebelik olup olmadığına dair sonuçları göstermektedir. Kaset test ile yapılan testler bazen yanlış sonuçlar çıkarmaktadır. Bu yüzden cinsel ilişkiden sonra hamilelik testi ne zaman yapılır sorusuna verilmesi gereken cevap 13-14 gün olmaktadır. Bu süre zarfından sonra sunuç pozitif olmaktadır ve cinsel ilişkiden hemen  sonra yapılmasının pek bir anlamı yoktur.

İlişki sonrası hamilelik testi ne zaman yapılır

Bayanlarda hamilelik olduğunda oluşan hormon ilk önce kanda ortaya çıkmaktadır. Kanda HCG adı verilen hormonun yükseliş göstermesi ile hamile olunup olunmadığı sonucuna ulaşılabilmektedir. Normalde cinsel ilişki yaşanmasında sonra, yumurtanın döllenmesinden 8-9 gün sonra HCG hormonu salgılanmaya başlamaktadır. HCG hormonu en başta kanda salgılanmaya başlar ve kanda yeterli düzeye eriştikten sonra idrar yardımı ile dışarıya atılmaktadır. Bu nedenle gebelik testi en başta kan testi sonucu ile belli olur daha sonra idrar testi sonucu ile belli olmaktadır.

hamilelik testi

Evde uygulanan hamilelik testleri sırasında HCG hormonu değişik seviyelerde olduğundan ötürü hamilelik testleri hassasiyet göstermektedir. Bu yüzden evde uygulanan hamilelik testi sonucunda bazen yanlışlıklar oluşmaktadır. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız kan testi ile kesin sonucu öğrenmenizde yarar vardır. İdrar ile yapılan hamilelik testleri farklılık gösterdiğinden öncelikle test kutusunun içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu okumakta fayda sağlamaktadır. Genellikle gebelik testinde tek çizgi çıkması hamile olunmadığını göstermektedir. Çift çizgi ise hamilelik olunduğu ve eğer çizgilerden birisinin soluk birisinin koyu renkte olması da erken dönemde yaşanılan bir hamilelik olduğu anlamlarını ifade etmektedir. Ancak kesin bir şey söyleyebilmek için test içerisinde bulunan kılavuza mutlaka bakılmalıdır.

Bu gibi sorunlarda unutulmaması gereken asıl esas nokta hamilelik testi sonucu için biraz zamana gerek olduğudur. Eğer test erken yapılırsa testin negatif çıkma sonucu bir hayli fazladır çünkü HCG hormonu daha tam anlamı ile salgılanmamış demektir. Kısacası cinsel ilişki sonrası hamilelik testi ne zaman yapılır sorusunu 10-12 gün diye cevaplamak mümkündür.

 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/