Faydaları
İlaçlardan Fiyat Farkı Neden Alınır ?

İlaçlardan Fiyat Farkı Neden Alınır ?

Kronik bir rahatsızlığınız varsa veya en basitinden soğuk algınlığına yakalandınız.Doktorunuza gidip muayene oldunuz ve size reçete yazdı.Bu reçete ile eczaneye gidip ilaçları almak istediniz.Eczacı ilaçları verirken sizden ilaç fiyat farkı adı altında bir ücret istedi ve buna doğal olarak şaşırdınız. Sosyal güvenlik kurumunun çıkardığı eşdeğer ilaç uygulaması ile kullandığınız ilaçlardan ciddi fiyat farkları çıkabilmektedir.Bu uygulamada […]

Kronik bir rahatsızlığınız varsa veya en basitinden soğuk algınlığına yakalandınız.Doktorunuza gidip muayene oldunuz ve size reçete yazdı.Bu reçete ile eczaneye gidip ilaçları almak istediniz.Eczacı ilaçları verirken sizden ilaç fiyat farkı adı altında bir ücret istedi ve buna doğal olarak şaşırdınız.

Sosyal güvenlik kurumunun çıkardığı eşdeğer ilaç uygulaması ile kullandığınız ilaçlardan ciddi fiyat farkları çıkabilmektedir.Bu uygulamada devlet,eşdeğer ilaçlar arasında ki en ucuz ilacın fiyatını esas alır.Sizin kullandığınız ilaç daha pahalı bir ilaç ise bu farkı siz ödemek zorunda kalırsınız.Mesela sizin kullandığınız ilaç 20 liralık diyelim devlet ise 18 liralık ilacı ödüyor, siz 20 liralık ilacınızı almak isterseniz arada ki 2 liralık fiyat farkını ödemek durumuna kalıyorsunuz.Fiyat farkını ödeyecek durumunuz yoksa veya ödemek istemiyorsanız ilacın eşdeğerini seçebilirsiniz.

Aynı sorun raporlu hastalar için de geçerli maalesef.Uzun yıllardır kullandığınız raporlu ilaçlarınız var, bu tansiyon,şeker,kalp vs ilacı olabilir.Yıllardır ilacı eczaneden herhangi bir ücret ödemeden alıyor olabilirsiniz ama bu eşdeğer ilaç uygulaması ile raporlu ilacınız da fiyat farkı çıkabilir.Raporlu ilaçlarda fiyat farkı çıkması da yukarıda bahsettiğimiz gibi ucuz ilacın fiyatı esas alınır ve sizin kullandığınız ilaç daha pahalıysa fiyat farkı sizden istenecektir.İlacınız raporlu bile olsa fiyat farkı çıkabilir, bu durumda daha ucuz olan eşdeğerini seçebilirsiniz.

Unutmayın eşdeğer ilaç yanlış ilaç değildir, sizin kullandığınız ilaç ile aynı etken maddeye sahip muadil ilaçtır, sadece firması ve adı değişebilir.Ayrıntılı bilgi ve ilaç fiyat farklarını öğrenmek için eczaneye danışabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. çok faydalı bir yazı teşekkür ederiz, acaba bu fiyat farkını her eczaneden öğrenebilirmiyiz

  2. merhaba benim annem kronik astım hastası pulmicort ve combivent kullanıyor daha önce ben hiç para ödemeden alıyordum bu ilaçları şimdi 45 tl gibi bir fiyat farkı çıkıyor ben bu ilaç farklarının doğru olup olmadığını yani bu ilaçlardan gerçekten fiyat farkı alınıp alınmadığını nerden öğrenebilir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

    • Şeyma hanım pulmicort ve combiventin hangi formlarını kullandığını belirtirseniz size net bir cevap verebilirim. Combiventler de fiyat farkı çıkarmıyor ama pulmicortun bütün formlarında fark çıkıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi