Faydaları
Hodgkin Hastalığı Nedir ? Hodgkin Nasıl Tedavi Edilir?

Hodgkin Hastalığı Nedir ? Hodgkin Nasıl Tedavi Edilir?

Hodgkin isimli hastalık telaffuzu zor bir isme sahip, tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Hodgkin kanseri, lenf bezleri kaynaklı bir hastalıktır. Lenf, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan koruma kalkanı görevinde bir bezdir. Ancak bu beze bağlı olarak rahatsızlıklar geliştiğinde ise Hodgkin kanseri ortaya çıkabilir. Her yaşta Hodgkin kanser riski olsa da en büyük yakalanma yaş aralığını 15 ile 30 […]

Hodgkin isimli hastalık telaffuzu zor bir isme sahip, tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Hodgkin kanseri, lenf bezleri kaynaklı bir hastalıktır. Lenf, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan koruma kalkanı görevinde bir bezdir. Ancak bu beze bağlı olarak rahatsızlıklar geliştiğinde ise Hodgkin kanseri ortaya çıkabilir. Her yaşta Hodgkin kanser riski olsa da en büyük yakalanma yaş aralığını 15 ile 30 arasında değişmektedir.

hodgkin

Hodgkin Neden Olur?

Akyuvarların türünden biri olan lenfositler, hodgkinden etkilenir. Bahsedilen lenfositler; kemik iliği ve kanda bulunmaktadırlar. Ayrıca kasıkta,göğüste,koltuk altında,dalak vs. bölgelerde kümelenme yapabilirler. Hodgkin hastalığında bu bahsedilen lenfositlerde büyüme ve dağılma görülmektedir. Önce bir kaç yerde çoğalan lenfositler, tüm sistemlere yayılmaktadırlar.

Hodgkin Belirtileri Nelerdir?

Gece terlemesi, ateşli baş ağrıları, şiddetli yorgunluklar ve kilo kayıpları bu hastalığın belirtisi olarak gösterilebilir. Eğer hodgkin tedavisi hızlı şekilde tedavi edilmezse, tedavisinde güçlükler ve hastalıkta tehlike görülebilir. Çünkü hastalık çok hızlı bir biçimde yayılabilen bir hastalıktır. Hastalık biraz ağrılı geçse de tedavinin olması dolayısıyla bu acıları fazla çekmeniz çabukça engellenmeye çalışılır.

Hodgkin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bölgesel biyopsiyle tanısı koyulan hastalıkta, öncelikle hastalığın ne kadar yayıldığı tespit edilmelidir. Bu önemli bir faktördür. Tespit ederken ileri teknolojide röntgenler kullanılmaktadır. Yapılan bir operasyonla karın duvarı açılarak lenf bezleri incelenir. Lenf bezlerinin incelenmesiyle birlikte tedavi incelemesi yapılır. Tedavi için hastalığın derecesi oldukça önemlidir. Eğer hastalık yayılmamışsa, hasta hücreler öldürülür. Yerine ise lazerle hasta olmayan hücrelere ışık verilir. Daha yaygın olanlarında hastalık ilaçla tedavi uygulanmaya başlanır. Kür tedavileri şeklinde alınan ilaçlar hastanın her ne kadar moralini ve psikolojisini kötü yönde etkilese de, kür sonrası hemen iyileşmesi yeniden normale dönmelerinde oldukça etkilidir. Yorumla istediğiniz bilgileri ve soruları iletebilirsiniz.

Acil şifalar dileriz. 

Bir önceki yazımız olan Akut Lösemi Kan Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır? Akut Lösemi Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde Akut Lösemi çaresi var mı?, Akut Lösemi nasıl tedavi edilir ve Akut Lösemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Hodgkin hastalığı, lenf bezlerinden kaynaklanan genellikle tedaviyle iyileşebilen, nadir görülen bir kanserdir…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi