Faydaları
Hipotermi ; Şiddetli Soğuklarla Geliyor !

Hipotermi ; Şiddetli Soğuklarla Geliyor !

Ülkemizin dört bir yanından yoğun kar yağışı haberlerinin geldiği şu günlerde, önemsenmemesine karşın hipotermi konusuna dikkat etmekte fayda var. Peki ama hipotermi nedir? Hipotermi Hipotermi: anlık olarak vücut ısısının düşmesi anlamına gelir. Şehir yaşantısında devamlı olarak sığınacak bir yer bulunabildiği için bir sağlık problemi olarak görülmez. Yola çıktığınız zaman bu sıkıntı ile yüzleşeceğiniz için dikkat […]

Ülkemizin dört bir yanından yoğun kar yağışı haberlerinin geldiği şu günlerde, önemsenmemesine karşın hipotermi konusuna dikkat etmekte fayda var. Peki ama hipotermi nedir?

Hipotermi

Hipotermi: anlık olarak vücut ısısının düşmesi anlamına gelir. Şehir yaşantısında devamlı olarak sığınacak bir yer bulunabildiği için bir sağlık problemi olarak görülmez. Yola çıktığınız zaman bu sıkıntı ile yüzleşeceğiniz için dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle karın yolları kapattığı şu günlerde aracınızla yolda mahsur kaldığınızda başınıza gelebilir. Daha çok evsizlerde, yaşlılarda ve kırsal kesimde yaşayan insanlarda sık görünür.

Hipotermi, soğuk ile ani temaslarda sık karşılaşılan bir durumdur. Örnek olarak donmuş bir gölün üzerinde yürüdüğünüz zaman aniden su ile temas etmeniz, karın içine batmanız yada sizi koruyan kıyafetlerinizin aniden su ile temas etmesi gösterilebilir. Su ile temas vücut ısısının hızlı bir şekilde düşmesini sağlar. Su dikkat edilmesi gereken en önemli konudur çünkü, hava ile kıyaslandığı zaman onlarca kat daha hızlı ısı transferi meydana gelmektedir.

Hipotermi Nasıl Anlaşılır?

İlk evresinde titreme ve soğuk hava algılanır. Vücutta bazı bölgelerde morarma meydana gelir. Vücut ısısı ilk olarak 35 derecenin altına düşmeye başlar. Daha sonrasında ise yavaş yavaş bilinç kaybı başlamaktadır. Genellikle kişilerde bulunduğu noktayı tanımada zorluk başlar. Nefes alma sınırlı olur. Hatta ve hatta uyku bastırması da sık görülür.

hipotermi

Genellikle uykunun tatlı anları gözün önüne gelmeye başlar. Bu evreden sonra vücudun ısıtılması gerekmektedir. Islanmaktan ve hareketsizlikten uzak durmak gerekir. İmkanınız dahilinde yürüyüşler yapmanız önemlidir. Yürüyüş yapamayacak durumdaysanız öncelikle ıslanmaktan kurtulmalı daha sonrasında ise olduğunuz yerde hareket etmeniz önemlidir.

Ani Hava Değişikliklerine Dikkat

Yaşlı ve çocuklar başta olmak üzere ani hava değişimlerinden uzak durmak gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. İlk yardım genellikle olay yerinden başlayarak uygulanmalıdır. İlk yapılması gereken ise ısı kaybına neden olan ve hızlandıran etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Öncelikli olarak ıslak kıyafetler değiştirilmelidir. Daha sonrasında ise hızlı bir şekilde bu bölgeden uzaklaşmak gerekir. Aniden sıcak su ile temastan kaçınmalı ve normal bir alana (tercihen oda sıcaklığında) geçirilmesi gerekmektedir. Kişi de bilinç kaybı meydana gelmişse zaman kaybetmeksizin bir sağlık kuruluşuna götürülmesi yada tıbbi yardım talebinde bulunulması önemlidir.

Sağlık ekipleri gelene kadar kıyafet değiştirme ve oda sıcaklığında bir alana nakletme gibi adımlar hayat kurtaracaktır. Özellikle soğuk kış günlerinde çocuklarınızı ve yaşlıları iyi giydirmeli, imkanınız bulunuyorsa yanınıza ek kıyafetler almanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi