Faydaları
Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti

Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti

Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozisten teşhisi zor bir hastalık olduğu için çoğu kez yıllarca fark edilmese de kadınların vücudunda yarattığı etkileri itibariyle hiç de masum değil! Yapılan son araştırmalara göre dünyada çikolata kisti olan kadın sayısı 176 milyonu aşmış durumda. Peki, çikolata kisti nedir ve nelere neden […]

Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozisten teşhisi zor bir hastalık olduğu için çoğu kez yıllarca fark edilmese de kadınların vücudunda yarattığı etkileri itibariyle hiç de masum değil! Yapılan son araştırmalara göre dünyada çikolata kisti olan kadın sayısı 176 milyonu aşmış durumda. Peki, çikolata kisti nedir ve nelere neden olur? Çikolata kisti gebeliğe engel olur mu?

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti rahim iç dokusunun vücudun başka bir bölümünde yerleşmesiyle oluşur. Genellikle bu oluşum yumurtalarda görülmektedir. Şekli ve rengi itibariyle çikolata kisti olarak anılan Endometriozis hastalığı vücudun başka alanlarını da etkileyen bir hastalıktır.

Üreme çağındaki kadınların %15’inde, çocuk sahibi olamayan kadın ise %30’unda rastlanan çikolata kisti hangi belirtilerle kendisini gösterir?

Çikolata Kisti Nelere Sebep Olur?

Her 10 kadından 1’inde görülen endometriozisçoğu kez basit şikayetlerle kendini gösterir. Hasta kendisinde böyle ciddi bir hastalık olduğunu anlamayabilir, belirtileri daha farklı yorumlayabilir. Çikolata kisti genellikle aşırı ağrı gibi şikayetlerle doktora gidildiğinde veya çocuk sahibi olamayanların detaylı muayenesi sonucunda ortayaçıkar. İşte çikolata kistinin belirtileri:

 • Kasık ağrıları
 • Karın ağrıları
 • Adet dönemi dışındaki adet sancısına benzeyen ağrılar
 • Cinsel ilişki sırasında acı çekme
 • Ağrılı tuvalete çıkma

Eğer sizde de buna benzer şikayetler varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Çikolata kisti vücuda direkt olarak zarar vermese bile mutlaka başka doku ve organları da olumsuz etkileyecektir. En iyisi bir doktora başvurarak uygun tedavinin uygulanmasıdır.

 

Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti
Her 10 Kadından Birinde Çikolata Kisti

Çikolata Kisti Gebeliğe Engel Olur Mu?

Çikolata kistinin oluşumunu anlatmıştık, fallop tüplerinde bu şekilde kalıntılar sebebiyle oluşan bir tıkanıklık veya tüplerde meydana gelen bir yapışıklık yumurta ve sperm hücrelerinin geçişini engelleyeceği için gebe kalmayı engeller. Peki, çikolata kisti gebeliği engeller mi? Çikolata kisti direkt olarak kısırlığa sebep olmasa bile dolaylı yollardan bebek sahibi olmayı engelleyebilir diyebiliriz.

Çikolata Kisti Tedavisi

 • Çikolata kisti tedavisi hastayı ne açıdan etkilediğine göre değişiklik gösterir.
 • Aşırı ağrı şikayeti olan kadınlarda genellikle cerrahi uygulama önerilir. Laparoskopik ameliyat ile kistin olduğu yerden çıkarılması ile yapılan tedavi oldukça başarılıdır.
 • Sadece kisti olan kadınlarda yani başka bir şikayeti olmayan kadınlarda kist bir süre gözlem altında tutulur, belirli bir büyüklüğe gelirse ameliyat edilir.
 • Gebe kalamayan kadınlarda yumurta rezervi yeterliyse laparoskopi yapılır ve gebeliğin oluşması beklenir. Ancak eğer yumurta rezervi yetersizse tüp bebek tedavisi uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/