Faydaları
Hepatit A Nasıl Bulaşır, Aşısı Ve Tedavisi

Hepatit A Nasıl Bulaşır, Aşısı Ve Tedavisi

Karaciğer organında meydana getirdiği akut türü bir iltihaplanma durumu olan hepatit A virüsü, hepatit C ve hepatit B virüsünden farklı olarak kronik bir özelliğe sahip olmamakla birlikte, etkisini en fazla 6 aylık süreç boyunca devam ettirmektedir.yrıca karaciğer organında kanser hastalığına neden oluşturması da söz konusu olmayan hepatit A virüsü, ciddi bir duruma ulaşması durumunda veya […]

Karaciğer organında meydana getirdiği akut türü bir iltihaplanma durumu olan hepatit A virüsü, hepatit C ve hepatit B virüsünden farklı olarak kronik bir özelliğe sahip olmamakla birlikte, etkisini en fazla 6 aylık süreç boyunca devam ettirmektedir.yrıca karaciğer organında kanser hastalığına neden oluşturması da söz konusu olmayan hepatit A virüsü, ciddi bir duruma ulaşması durumunda veya bazı nedenlere bağlı olarak bir müddetliğine hastane yatışı gerektirebilmektedir.

Genellikle hafif düzeyli oluşması sayesinde hastane yatışı gerektirmeyen hepatit A virüsünde ender olarak söz konusu olsa da ölümle neticelenmesi de söz konusu olabilmektedir. Hastalıkta özellikle de yaş faktörünün ilerlemesine bağlı olarak ölüm vakaları genç hastalara oranla yaklaşık olarak 10 kat daha fazla artış göstermektedir.

Hepatit A Virüsü Bulaşma Tarzı İse Şu Şekildedir;

Bireyden bireye fekal oral yol üzerinden bulaşan hepatit A virüsü, özellikle de kalabalık ortamlarda ve kişisel hijyenin düşük düzeyde söz konusu olabildiği ortamlarda bireyler arası geçiş yapma olasılığının daha yüksek olabilmektedir. Cinsel yollar ile de bulaşabilen hipatit A virüsü, özellikle de belirtilerini göstermeden 14 gün sonrasında ve belirtilerini göstermesinden 7 gün sonrasında ciddi anlamda bulaşma özelliği göstermektedir. Hastanın dışkısı, kirlenmiş su ve besinlerden de geçiş gösteren hepatit A virüsü bu bakımdan birçok kullanım alanlarında doğrudan sağlıklı bireye veya yer aldığı besin ve içeceklerden bireye geçiş gösterebilmektedir.

Hepatit A Virüsü Belirtileri İse Şunlardır;

Herhangi bir belirti sunmadan etkisini gösterebilmesi söz konusu olan hepatit A virüsü, 14 günlük hafif düzeyde belirtiler göstermesi ve ayrıca aylarca sürebilmesi söz konusu olan ciddi seyirler göstermesi de söz konusu olabilmektedir. Özellikle 6 yaş altı çocuklarda belirti göstermeyen hepatit A virüsü, yaşın ilerlemesine bağlı olarak belirtilerinin daha sıkça görülmesi söz konusu olmaktadır.

Hastalık virüsü bulaştıktan yaklaşık 28 günlük kuluçka sürecinden sonrasında belirtilerini yavaş yavaş göstermeye başlayan hepatit A virüsü, yetişkinlerin yaklaşık olarak %80’lik oranında başta sarılık rahatsızlığı olmak üzere hafif düzeyli ateş, yorgunluk, iştahın kaybolması ve idrar renk tonunda koyulaşma gibi  belirtiler göstermektedir.

Yetişkinlerde ender de olsa kolestatik biçimde seyir gösteren yani virüse bağlı sarılık hastalığı oluşumu ve yaklaşık olarak 8 ay boyunca etkili olmasına neden olabilen hepatit A virüsünde bu durumda ayrıca son derece huzursuzluk ve rahatsızlık verici olabilen kaşıntı problemi de görülebilmektedir.

Özellikle yetişkinlerde ciddi anlamda şiddetli seyir etmesi durumunda ve erken zamanlı müdahala edilemediği takdirde karaciğer yetmezliğine ve bu durum neticesinde de ölüme neden olabilen hepatit A virüsünde ayrıca bazı durumlarda özellikle yetişkinlerde karaciğer rahatsızlığı ile herhangi bir ilişkisi söz konusu olmayan ve virüsün sistemik etkisine bağlı belirtilerin de söz konusu olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu durumu, eklemlerde ağrılar ve şişliklerin oluşması, böbreklerde yetmezlik oluşması, vücudun çeşitli bölümlerinde döküntülerin oluşması, diyabet ve safra kesesi rahatsızlıkları olarak sıralayabilmekteyiz.

Hepatit A Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

Spesifik bir tedavi uygulamasının söz konusu olmadığı hepatit a hastalığında, rahatsızlığın kolayca problemsiz bir şekilde atlatılabilmesi açısından yalnızca destek amaçlı olarak tedavi yönteminin uygulanması söz konusudur.

Diyet Listesi Tedavisi

Hepatit a hastalığında genel olarak ilk başvurulan basit ve destekleyici tedavi yöntemi olan diyet listesi uygulaması, özellikle ilk günlerde hastalık virüsüne bağlı olarak hastalarda hasıl olan iştahsızlık problemine maruz kaldığından, kolay sindirimli, minimum düzeyden yağlı olan besin ürünlerinden, açık çay, meyve ve sebze, süt, çorba, püre, bal, reçel ve yoğurt gibi besin ürünlerinden tüketilmelidir.

İlaç Tedavisi

Tedavisinde herhangi bir ilaç türünün kullanımı söz konusu olmayan hepatit A hastalığında yalnızca B ve C vitaminleri destek amaçlı olarak sunulması söz konusudur. Hastada kaşıntı, kusma ve mide bulantısı gibi problemlerin söz konusu olması durumunda, özellikle de kusma ve mide bulantısı probleminin hastanın sıvı beslenmesi açısından engel teşkil etmesi durumunda, ilaç ve serum tedavisine başvurulması söz konusu olabilmektedir.

Genellikle ayakta tedavisi söz konusu olabilen hepatit A hastalığının ileri düzeye ulaşmasının önlenmesi ve sağlığın tehlikeye atılmasının önlenmesi açısından virüse bağlı belirtilerin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurularak gerekli test ve tetkikler sonrasında tedavi sürecine geçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/