Faydaları
Hemolitik Anemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hemolitik Anemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dilinde hemolitik anemi olarak isimlendirilen bu hastalığın tanımı, alyuvarların normaldeki yapması gereken işi, normal zamanından ayrılıp yıkıma uğrama olayına verilen isimdir. Alyuvarların şekil itibariyle nasıl olduğu ise disk şeklinde ortası delik olmayan ve bir açma poğaçayı andırdığından bahsedilebilinir. Bu aneminin oluşmasının belli başlı üç nedeni vardır. Bunlardan birincisi kan kaybı, bir diğeri alyuvar üretiminin […]

Tıp dilinde hemolitik anemi olarak isimlendirilen bu hastalığın tanımı, alyuvarların normaldeki yapması gereken işi, normal zamanından ayrılıp yıkıma uğrama olayına verilen isimdir. Alyuvarların şekil itibariyle nasıl olduğu ise disk şeklinde ortası delik olmayan ve bir açma poğaçayı andırdığından bahsedilebilinir. Bu aneminin oluşmasının belli başlı üç nedeni vardır. Bunlardan birincisi kan kaybı, bir diğeri alyuvar üretiminin az olması ve son nedeni ise alyuvarın yıkıma fazla uğramasıdır.

Bu aneminin birçok türleri vardır. Bu türlerin bazıları kalıtsal yani, aileden gelen hastalıktır. Edinsel türü ise sonradan faktörlere bağlı olan ve yine belirtilmeli ki sonradan gelen türüdür. Hemolitik Anemi genel olarak kontrol altına alınabilmektedir. Bazen hemolitik anemi hiç tedavi gerektirmez ancak bazen de derhal tedaviye başlanması gerekmektedir. Çünkü anemi bazen ölümcül olabilmektedir.

Hemolitik Anemi neden olmaktadır sorusuna verilecek cevap ise birçok farklı hastalığın kendi kendine vücuttaki alyuvarını yok ekmesinden olarak verilebilmektedir. Genel olarak belirtisi ise halsizlik ve yorgunluktur. Ayrıca çok fazla alyuvar eksikliği kişide nefes darlığına bile yol açabilmektedir. Özellikle alyuvarın azaldığında ayağa kalkınca baş dönmesi, el ayaklarda soğukluk ve göğüs ağrıları sıkça karşılaşılır.

alyuvar

Hemolitik Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hemolitik aneminin tek bir nedeni olmadığından tek bir çözüm yoluda yoktur. Bu tedavide ilaçlar, kan nakilleri, cerrahi girişimler vb. tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Anemi çok büyük olmadıkça büyük tedavilerde uygulanmaz ancak şiddetli bir anemiyse sürekliliği olan bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Sizde yukardaki belirtilerden biri ve ya hepsi varsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/