Faydaları
Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Gebelik döneminde yapılan şeker yüklemesi hakkında merak edilenleri yanıtladığımız bu yazımızda gebelikte şeker yüklemesi nasıl yapılır, şeker yüklemesinin önemi nedir gibi konuları açıklıyoruz. Gebelikte Şeker Bazı kadınlarda gebelikten bağımsız şeker hastalığı görülebilir; bu anne adayları gebelik boyunca doktor kontrolü altında olurlar. Ancak bazen de gebelik esnasında şeker hastalığı gelişebilir. Şeker yüklemesi bu nedenle yapılır; eğer […]

Gebelik döneminde yapılan şeker yüklemesi hakkında merak edilenleri yanıtladığımız bu yazımızda gebelikte şeker yüklemesi nasıl yapılır, şeker yüklemesinin önemi nedir gibi konuları açıklıyoruz.

Gebelikte Şeker

Bazı kadınlarda gebelikten bağımsız şeker hastalığı görülebilir; bu anne adayları gebelik boyunca doktor kontrolü altında olurlar. Ancak bazen de gebelik esnasında şeker hastalığı gelişebilir. Şeker yüklemesi bu nedenle yapılır; eğer annede gebelik şekeri görülürse buna göre bir yol izlenir.

Gebelikte Şeker Neden Görülür?

Gebelikte bebeğin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için annede görülen hormon değişiklikleri bazı kadınları olağandan daha fazla etkiler. Gebelikte bebeğin glikoz ihtiyacını karşılamak için görülen insülin direnci gebelikte bir sorun yoksa kendiliğinden düzene girer. Gebeliğin 6. ayında görülen gebelik şekeri neticesinde anne adayı 24. haftadan itibaren şeker hastası olabilir.

Şeker Yüklemesi Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yüklemesi testi anne adaylarına 24. ve 28. haftalarda yapılan bir testtir. Test esnasında anneye 50 gram glikoz içirilir ve kandaki şeker miktarı ölçülür. Eğer yüklemenin ardından annenin kanındaki şeker oranı 140 mg/dlaltındaysa annede şeker hastalığının olmadığına kanaat getirilir. Ancak bu verilen referans değerin üzerinde bir değerle karşılaşılırsa üç saat süren 100 gramlık ikinci glikoz testine geçilir. Eğer annenin kanındaki şeker miktarı daha da artmışsa şeker hastalığı teşhisi konur.

Anne adayı hastaneye aç gitmelidir ve yükleme sonrasında fazla efora sebep olacak etkinliklerden kaçınmalıdır.

Gebelik Şekeri Risk Grubu

  • Bir veya daha fazla ölü doğum yapan kadınlar,
  • Bir veya daha çok düşük yapan kadınlar,
  • 4 kilonun üzerinde çocuk doğuranlar,
  • Önceki gebeliklerinde şeker hastalığı yaşamış olanlar,
  • 35 yaşını geçmiş gebeler
  • Gebelikte aşırı derecede kilo alan kadınlar risk grubunda bulunur ve daima doktor kontrolü altında olmalıdırlar.

Şeker Yüklemesi Zararlı Mıdır?

Şeker yüklemesi glikoz verilmesi dışında bir zarar vermez; verilen bu glikozun zararı şeker hastalığı göz önünde bulundurulduğu zaman çok daha masumdur. Bu nedenle hamilelere şeker yüklemesi yaptırmaları önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Osteoartrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde osteoartrit ağrı, osteoartrit egzersiz ve Osteoartrit iğneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/