Faydaları
Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Birçok bayan adet görmesi kesintiye uğradığında ve mide bulantısıyla anlayabilir hamile olduğunu. Böyle olduğu sürece mide bulantısı onlara bir işaret aynı zamanda müjde habercisidir. Ancak hamileliğin ilerde ki dönemlerinde bu bir çok gebe için sorun olabiliyor. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar Hamilelikte mide bulantısı genel olarak ve sıkça görülen şikayetlerden birisidir. Hamileliğin ilk aylarında […]

Birçok bayan adet görmesi kesintiye uğradığında ve mide bulantısıyla anlayabilir hamile olduğunu. Böyle olduğu sürece mide bulantısı onlara bir işaret aynı zamanda müjde habercisidir. Ancak hamileliğin ilerde ki dönemlerinde bu bir çok gebe için sorun olabiliyor.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Hamilelikte mide bulantısı genel olarak ve sıkça görülen şikayetlerden birisidir. Hamileliğin ilk aylarında %70-80 oranında görülen bir şikayettir. Hamileliğin ilk 3 ayında görülmesi çok normal ve sık olan bu belirti diğer aylarda da devam ederse bazı problemler olduğunu ve başka rahatsızlıklar olduğunu belli eder. Ancak zaten doğum için kontrole giderken bu probleminiz çok ilerde ki aylarda da devam ederse doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Sinir sistemindeki bulantı odağının hassasiyeti artar ve daha önceki yaşamda etkili olmayan pek çok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir hale gelir. Zaten hamilelik döneminde kokulara aşırı duyarlılık, besin maddelerine aşırı duyarlılık en çok rastlanan sıkıntılardandır. Çoğumuz bulantı ve kusmaların sağlıklı gebeliğe işaret ettiğini söyleriz. Ancak bu tam anlamıyla doğru diyemeyiz. Fetusun yaşamadığı gebeliklerde başka problemlere bağlı bulantılarda yaşandığı bir gerçektir. Ancak bulantının ne kadar süreceği ve geçeceği her gebeliğe özel olduğundan bulantıların bitmesini kesinlikle fetusun yaşamadığı yönünde yorumlamak da doğru olamaz.

Hamilelikte mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı ne iyi gelir

 Hamilelikte bulantı ve kusmasının tedavisinde iki basamak var. Bunlardan ilki gebeyi bulantı yapacak şeylerden mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Rahatsız eden kokular (yemek, sigara, parfüm) , mutfak, hatta kendi evinin rahatsız eden yerlerinden uzaklaştırmak bile gerekebilir. Hamilelikte mide bulantısına çözüm için bulantı yapacak yiyeceklerden de uzak tutmak gerekir. Özellikle gebenin sevmediği gıdalardan uzak durması gerekir. Hamilelikte mide bulantısı olursa beslenme konusunda sağlıklı beslenme tercih edilmelidir. Ayrıca çok sık yemek yememeli ve kendini zorlamamalıdır. Bir de öyle herkesin tavsiye ettiği ilaçları, vitaminleri kullanmak çok yanlış bir davranıştır. Dikkatsizlik sonucu alınan bir ilaç bir vitamin gebeye bulantı olmayı bırakın hasta bile edebilir. İkinci basamakta doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini kullanımı gereklidir.  Bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaçlar da tedavileri gelir. Doktorun tavsiyesiyle alınan ilaçlar sorun yaratmamaktadır. Bu nedenle bir biline hatta mümkünse kendi doktorunuza danışmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Kabızlık başlıklı makalemizde hamilelik kabızlık ilaç, hamilelik kabızlık yaparmı ve hamilelikte aşırı kabızlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi