Faydaları
Hamilelikte Karşılaşılan Rahatsızlıklar

Hamilelikte Karşılaşılan Rahatsızlıklar

En sağlıklı hamileliklerde bile vücutta oluşan değişikliklerden dolayı bir takım rahatsızlıklar görülür.Bu belirtilerin bazılarının tedavisi gerekli değildir fakat sizi endişelendiren belirtileri doktorunuza bildirmeniz faydalı olur. Hamilelikte Sırt Ağrısı Bel ve sırt ağrısı en çok karşılaşılan durumdur.Çünkü büyüyen ceninin ağırlığı sizi arkaya doğru eğer.Bu da beldeki dokulara ve liflere daha fazla ağırlık binmesine neden olur.Eğer şiddetli […]

En sağlıklı hamileliklerde bile vücutta oluşan değişikliklerden dolayı bir takım rahatsızlıklar görülür.Bu belirtilerin bazılarının tedavisi gerekli değildir fakat sizi endişelendiren belirtileri doktorunuza bildirmeniz faydalı olur.

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Bel ve sırt ağrısı en çok karşılaşılan durumdur.Çünkü büyüyen ceninin ağırlığı sizi arkaya doğru eğer.Bu da beldeki dokulara ve liflere daha fazla ağırlık binmesine neden olur.Eğer şiddetli bir ağrı varsa doktorunuza başvurun.

Doktorunuzun önerdiği kadar kilo alarak ve de az topuklu,yumuşak ayakkabılar giyerek ağrının şiddetinin artmasını engelleyebilirsiniz.

Sert bir yatakta yatın,yürümek,yüzmek gibi düşük tempolu spor hareketleri yapın.Ağır bir şey kaldırmayın.

Dişeti Kanaması

Hamilelikte diş eti kanaması,şişmesi hormonal değişiklikler sonucu oluşan iltihaplar dan kaynaklanır.Doğumdan sonra normal haline geri döner.

Bunu engellemek için dişlerinizi günde 2 kez fırçalayıp diş ipi ile temizleyin.

Nefes Darlığı

Hamileliğin ilk dönemlerinde oldukça yaygın olan nefes darlığı progesteron hormonunun beyni etkileyip derin nefesler alınmasını sağlamasıyla ortaya çıkar.

Üçüncü üç aylık dönemde rahmin diyaframa yaptığı baskı ile de ortaya çıkabilir.Hamileliğin son haftalarında nefes almak daha kolaylaşır.

Ciddi bir nefes darlığı çekiyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Kabızlık

Hamile kadınların büyük çoğunluğunu etkileyen kabızlık yine progesteron hormonunun etkisinin sonucudur. Progesteron hormonu kasları gevşetir ve bağırsak kaslarının kasılmasını yavaşlatır. Doğum öncesi kullanılan vitaminlerdeki demir de kabızlığa yol açar.

Düzenli spor yaparak,günde en az 8 bardak su içerek ve lifli gıda tüketerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

hamilelikte

Baş Dönmeleri

Rahmin büyümesi kalbe kan taşıyan büyük toplardamara baskı yapar ve kan basıncınız düşer bunun sonucunda baş dönmesi oluşur.

Oturduğunuz yerden kalkarken yada uzanırken oluşan hafif baş dönmesi normaldir. Sürekli başınız dönüyorsa ve bunun sonucunda bayılıyorsanız doktorunuza başvurun.

Bu rahatsızlığı engellemek için oturduğunuz yerden yavaşca kalkın,aşırı sıcakta kalmayın ve çok fazla sırt üstü yatmayın.

Yorgunluk

Hamilelikte vücut enerjisi büyüyen cenini desteklemek için kullanılır. Bu yüzden hamilelikte yorgunluk sık rastlanır.Ayrıca huzursuzluk ve uyku düzensizliği de görülebilir.

Sürekli ve aşırı yorgunluğunuz varsa doktorunuza danışın ve daha fazla uyuyup düzenli spor yapın.

Aşerme

Hamilelikte kadınların %90′ ı aşerer. Bu beslenmedeki eksiklik göstergesi değildir. Hamilelik ilerledikçe aşerme de azalır. Aşermeniz gereğinden fazla kilo almanıza neden oluyorsa doktorunuza danışın.

Sık İdrara Çıkma

Özellikle gece tuvalete çıkma ihtiyacı daha fazla olur.Bunun nedeni hormonal değişiklikler ve büyüyen ceninin mesaneye baskı yapmasıdır.

Üçüncü üç aylık dönemde cenin doğuma hazırlanmak için düşer ve sık idrara çıkma tekrar ortaya çıkabilir.

Sık idrara çıkma idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanabilir.İdrara çıkma sırasında ağrı ve yanma oluyorsa doktorunuza başvurun.

Mide ekşimesi

Hazımsızlık ve mide ekşimesi neredeyse tüm hamilelerde görülmektedir. Progesteron hormonu mideye girişi kapayan yemek borunuzun başındaki kası gevşetir.Bunun sonucunda sindirim enzimleriyle karışan yemekler yemek borusuna geri çıkıp göğüste yakıcı bir ağrıya neden olur.

Hamilelikte Hemoroid

Hamile kadınların yarısında görülür.Belirtileri tuvalete çıkarken ağrı ve kanamadır.Kabız olduğunuzda daha da kötüleşebilir.

Bu belirtileri azaltmak için:

Kabızlığı önlemek için bol bol lifli gıda tüketin,bol su için.

Yan yatarak anüs damarlarınızdaki basıncı azaltın.

Her gün ılık duş alın.

İdrar Kaçırma

Son üç aylık dönemde nadiren görülen idrar kaçırma,idrar çıkarmayı kontrol eden pelvik kasların gevşemesi sonucu mesaneye baskı yapmasından dolayı oluşur.

Hamilelikte Sabah Bulantısı

Özellikle son üç aylık dönemde görülür.Son üç ayda estrojen hormonunun fazla salgılanmasından oluşur.Çok fazla kusuyorsanız ve bu kilo almanızı engelliyorsa doktorunuza başvurun.

Az ama sık yemek yiyerek,sabah uyandıktan sonra tuzlu bisküvi yiyerek sabah bulantılarını azaltabilirsiniz.

Ağır kokular,yağlı yemek sabah bulantılarını etkileyebilir,bu tür ortamlarda bulunmayınız.

Ciltte Değişiklikler

Hormonal değişiklikler areoların(meme etrafındaki koyu alan) koyulaşmasına neden olur.

Yanaklarda,alın bölgesinde ve dudaklarda renk değişikliklerine neden olabilir.Güneşe çıktıkça bu değişiklikler artar.

Avuç içlerinde kırmızılık oluşabilir.

Hormon seviyesindeki değişmelerden dolayı kısa süreli akneler ve isilikler oluşabilir.

Kilo alımından dolayı göğüs ve karın çevresinde deri gerilmesinden dolayı kaşıntı veren bazı izler oluşabilir.

Sürtünmenin çok olduğu bölgelerde genelde doğumdan sonra kaybolan et benleri çıkabilir.

Bu değişimler sizi endişelendiriyorsa ve tüm vücudunuzda kaşınma varsa doktorunuza başvurun.

Uyku Sorunları

Vücudunuzun şekil değişimi uykunuzu etkiler.Yan yatmaz sizi dinlendirir ve sırtınızdaki baskıyı hafifletir.

Düzenli spor yapın ve ciddi uyku sorunlarınız varsa doktorunuza danışın.

Burun Tıkanıklığı

Artan estrojen hormonu burundaki mükoz zarlarını iltihaplandırarak hava alımını engeller ve burnunuz tıkanır.Çoğu kadın bunu alerji sanır.

Hamilelik ilerledikçe tıkanıklık artar fakat doğumdan sonra kendiliğinden geçer.Sıcak ve kuru ortamlarda tıkanıklık artar.

Hamilelik sırasında vücutta kan miktarı artar ve bu burundaki küçük kan damarlarının şişmesine neden olur.Bazen de burnu sık ve sert temizlediğinizde kanamalar olabilir.

Burun tıkanıklığınız çok ciddi ise doktorunuza başvurun.

Hamilelikte Vajinal Akıntı

Hormon salgılanmasının artmasından dolayı akıntı olur.Fakat zararsız akıntıları enfeksiyonlu akıntılardan ayırt etmek gerekir.

Hamilelikte vajinal akıntı kokusuz ince ve beyaz bir akıntıdır.Hamilelik sonuna doğru miktarı artar.

Akıntıdan hariç kaşınma,yanma, kötü koku varsa rengi yeşil yada sarı ise doktorunuza danışın.

Genital bölgenizi emiz tutup düzenli duş alarak,pamuklu iç çamaşırı giyerek enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Varis

Rahmin pelvis ve bacaklara baskı yapıp kanın burada toplanmasından dolayı varisler oluşur.Artan kan miktarı kanın birikmesini önleyen kapakçıklara baskı yapar.

Kan dolaşımını normal seviyede tutmak için düzenli yürüyüşler yapın,uzun süre ayakta kalmayın ve oturduğunuzda bacaklarınızı aşağı sarkıtmayın,yukarıda tutun.

Su Toplama

Hamilelikte sıvı artışından dolayı ayak bilekleri ve ayaklar,eller şişebilir hatta yüzükleriniz sıkabilir.

Yüzünüzde şişlik oluşursa ve görüşünüz bulanıklaşırsa doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Mide Bulantısı başlıklı makalemizde beyaz leblebi, Hamilelikte mide bulantısı ve hamilelikte mide bulantısı ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi