Faydaları
Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri ve Vücuttaki Değişiklikler

Dünyadaki her canlıda olduğu gibi insanlar da sahip oldukları üreme içgüdüsüyle evlendikten belli bir süre sonra çocuk sahibi olmak ister. Hamileliğin birden fazla belirtisi olduğu bilinmektedir. Bu belirtilerin sıklığı, görülme şekli ve zamanı bireylere ve hamilelik durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle gözlemlenen şüpheli ve olası belirtiler hamile olup olunmadığına dair kesin bir yargıya varılması […]

Dünyadaki her canlıda olduğu gibi insanlar da sahip oldukları üreme içgüdüsüyle evlendikten belli bir süre sonra çocuk sahibi olmak ister. Hamileliğin birden fazla belirtisi olduğu bilinmektedir. Bu belirtilerin sıklığı, görülme şekli ve zamanı bireylere ve hamilelik durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Bu nedenle gözlemlenen şüpheli ve olası belirtiler hamile olup olunmadığına dair kesin bir yargıya varılması için yeterli değildir. Bu nedenle kadınların regl dönemleri tarihleri dâhil olmak üzere diğer belirtiler ve uzman doktorların yaptığı testler bir araya getirilerek değerlendirilmesiyle kesin bir sonuca ulaşılabilmektedir.

Hamilelik ilk haftadan belli olur mu ?

Hamilelik veya bebek varlığından söz edilebilmesi için gebeliğin rahme yerleşmesinin üzerinden 4 hafta geçmesi gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle, hamileliğin 1. ve 2. haftası denilen günlerde hiçbir şekilde hamilelik görülmez. 3. haftada döllenme görülür ve ardından gelen 4. haftada ise rahime hamilelik ulaşır.

Bulantı ve kusma, vajinal akıntı artışı, adet kanamasının gecikmesi, göğüste dolgunluk ve hassasiyet hissi, aşırı yorgunluk, sık sık tuvalete çıkma, değişen ruh hali, mide ekşimesi ilk hafta hamilelik belirtileri olarak görülmektedir.

İlk haftalarda hamilelik belirtileri nelerdir ?

Bulantı ve kusma hamileliğin ilk haftası olarak belirtilen dönemlerde sıklıkla görülen ve günün belirli saatlerinde özellikle sabahları belirgin bir şekilde hissedilen ve gün içinde şiddeti azalarak kaybolan bir belirtidir. Mide bulantısıyla beraber bazı anne adaylarında kokulara ve bazı yiyeceklere karşı aşırı hassasiyetlerinden dolayı tiksinme görülebilmektedir ya da tam tersi iştah açılması yaşanabilmektedir.

Vajinal akıntının artması anne adayının vücudunda meydana gelen hormonsal değişiklikler neticesinde ilk hafta hamilelik belirtileri olarak görülen değişimlerdendir. Bu durum hamilelik süreci boyunca devam eder.

Hamileliğin ilk haftası regl belirtileri

Hamileliğin en belirgin habercisi olarak bilinen regl dönemindeki gecikmeler ya da regl olamama durumları anne olmak isteyen kişileri yanıltma olasılığı olabilen bir belirtidir. Başka bir ifadeyle, anne olmak isteyen bireyin regl tarihindeki gecikmeler ya da regl olamama durumu sosyal çevresiyle ilgili yaşadığı bazı sıkıntıların ruhsal, fiziksel ya da biyolojik durumuna yansıması sonucunda görülebilir.

Bu durumda bireyin hamile olduğundan söz edilemeyeceği gibi, bireyin hamile olmasına rağmen regl olduğu vakalara da sıklıkla rastlandığı bilinmektedir. Bu durum “üste görme” denilen bir olaydır ve anne adayları hamilelik sırasında da regl dönemine benzeyen kanamalarla karşılaşabilmektedir.

göğüslerde şişkinlik

Hamileliğin ilk haftasında vücuttaki değişiklikler

Hamileliğin meydana getirdiği hormonsal değişmelerin bir diğer sonucu göğüslerde meydana gelen dolgunluk ve aşırı hassasiyettir. Regl öncesi dönemde her kadında görülebilen bu durumun hamilelikte daha yoğun hissedildiği unutulmamalıdır.

Diğer ilk hafta hamilelik belirtileri ise aşırı yorgunluk, sık sık görülen tuvalet ihtiyacı, mide ekşimesi ve hormonsal değişimlerden kaynaklanan ruhsal durumlardaki hassasiyetler ve değişmelerdir.

Sizler bu belirtilerden birini ya da birkaçını görüyor olabilirsiniz. Bu durumda belirtilerden yola çıkarak yaptığınız tahminlerden öte daha güvenilir ve geçerli bir sonuca ulaşmak istiyorsanız uzman bir doktora görünmeniz en ideal yol olarak size tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Osteoartrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde osteoartrit ağrı, osteoartrit egzersiz ve Osteoartrit iğneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi