Faydaları
Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar?

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar?

Hamilelik dönemleri kadınlar için hem mükemmel bir dönem, hem de büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Vücut şeklinin değişmesi ile birlikte kimi zaman kalıcı, kimi zaman da geçici durumlar yaşanmaktadır. Hamilelikte vücutta görülen değişimlerden biri de göbek çizgisi oluşumudur. Göbekte oluşan bu koyu renk çizgi yaygın ve doğal bir durumdur. Karnın gerilmesi ve büyümesine bağlı olarak […]

Hamilelik dönemleri kadınlar için hem mükemmel bir dönem, hem de büyük değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Vücut şeklinin değişmesi ile birlikte kimi zaman kalıcı, kimi zaman da geçici durumlar yaşanmaktadır. Hamilelikte vücutta görülen değişimlerden biri de göbek çizgisi oluşumudur. Göbekte oluşan bu koyu renk çizgi yaygın ve doğal bir durumdur. Karnın gerilmesi ve büyümesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çizginin derinliği, rengi ve büyüklüğü gebe kadınların kendilerine yapacağı bakıma göre değişiklik göstermektedir. Genellikle hamile kadınların yüzde 75’inde görülmektedir. Hamileliğin 3 ile 4. aylarında belirginleşmeye başlamaktadır. Yapısı ve ortaya çıkışı tamamen bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Bazı kadınlarda göbek deliğinin altına doğru çıkarken, bazı kadınlarda ise göbek deliğinin üstünden itibaren başlamaktadır.

MSH Hormonu

MSH hormonu renk pigmentleri barındırmaktadır. Koyu tenli ve bronzlaşmaya meyilli tene sahip kadınlarda daha yüksek oranda bulunmaktadır. MSH hormonunun artmasına bağlı olarak renginde koyulaşma yaşanmaktadır. Bu hormon vücudun değişik bölgelerinde özellikle de göğüs uçlarında koyulaşmaya neden olmaktadır. Bu nedenle esmer tenli kadınlarda göbek çizgisi oluşma ihtimali daha yüksektir.

Beyaz tenli kadınlarda bu hormon daha az seviyede bulunduğu için göbek çizgisi çıkmayabilir. Göbek çizgisi oluşsa dahi renginde koyulaşma meydana gelmeyeceğinden belirgin olmaz. Beyaz tenli kadınlar bu hormona daha az yanıt verdikleri için göğüs uçları ve göbeklerinde renk koyulaşması yaşanmamaktadır. İnsan vücudunda karnın ortasından çıkan bir çizgi aslında hep vardır. Ancak bu çizgi hamilelik döneminde belirginleşir ve rengi koyulaşır. Normalde belli olmama nedeni ise renginin açık olmasıdır.

Göbek Çizgisinin Belirginleşmesi Engellenebilir Mi?

Göbek çizgisi hamilelik döneminde yüksek ihtimalle belirgin göstermektedir. Hiçbir zararı yoktur ve hamilelik sonrasında geçmektedir. Özellikle zayıf ve spor yapan kadınlarda göbek çizgisi tamamen yok olmaktadır. Her kadında yüksek ihtimalle belirginleşecek olan göbek çizgisi en fazla koyulaşması önlenerek engellenebilir. Bunun için karnı güneşe maruz bırakmamak gerekmektedir.

Güneşe maruz kalmak renk değişikliklerini tetikleyeceği için göbek çizgisinin belirginleşmesine neden olmaktadır. Hamilelikte göbek güneşe maruz bırakılmamalı ancak D vitamini seviyesi de korunmalıdır. Doktor kontrolleri ihmal edilmemeli ve vitamin ölçümleri yapılmalıdır.  D vitamini hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle vücuttaki miktarı takip edilmelidir.

Ne Zaman Geçer?

Hamilelik döneminde belirginleşen ve genellikle rengi koyulaşan göbek çizgisi doğal bir durumdur. Sağlık açısından hiçbir zararı olmamasına karşın görünüm itibariyel kadınları rahatsız etmektedir. Hamileliğin 3.ayından sonra oluşan göbek çizgisinin geçmesi bazen 1 seneyi bulabilmektedir. Ancak buna karşın bazı kadınlarda kalıcı olabilmektedir.

Göbek çizgisinin daha hızlı geçmesi ve kalıcı olmasını önlemek adına doğum yorgunluğunun atılmasından sonra yavaş yavaş egzersizlere başlanmalıdır. Karın bölgesinde kas oluşumu göbek çizgisinin daha kısa sürede kaybolmasını sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Eğilince Burundan Su Akması Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi