Faydaları
Hamilelikte Folik Asit Kullanmanın Önemi

Hamilelikte Folik Asit Kullanmanın Önemi

Hamilelik, vücudun normalde alması gerekenden daha fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Bu dönemde alınan besinlere dikkat edilmesi gerektiği gibi, aynı zamanda bazı besin takviyelerinin de hayati bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Genel olarak üzerinde yoğunlaşıldığı zaman folik asit kullanımının önemi yapılan araştırmalarla da ortaya çıkarılmış bir gerçektir. Buna rağmen hamileyken normal besinlerden […]

Hamilelik, vücudun normalde alması gerekenden daha fazla mineral ve vitamine ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Bu dönemde alınan besinlere dikkat edilmesi gerektiği gibi, aynı zamanda bazı besin takviyelerinin de hayati bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

Genel olarak üzerinde yoğunlaşıldığı zaman folik asit kullanımının önemi yapılan araştırmalarla da ortaya çıkarılmış bir gerçektir. Buna rağmen hamileyken normal besinlerden aldığınız folik asite ek olarak haplarla da takviye edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ıspanak, mercimek, fındık ve fıstık gibi gıdalarla da folik asit takviyesi yapmanız mümkün olabilir. Fakat yine de tavsiye edilen miktar bu besinlerin doğrudan ilaç takviyesi ile yapılmasıdır. Bu sayede bebeğin sağlığını olumlu olarak etkileyeceğiniz unutulmamalıdır.

Folik Asitin Kullanılmaması yada Eksik Alınması Gibi Durumlarda

Genellikle bazı sakıncalar bulunan anormaliler ortaya çıkar spina bifida ve anensefali bunların başında gelir. Folik asit kullanımı kişinin isteklerine bağlı olarak gebelikten tercihen doksan gün önce başlanması gereken bir vitamindir. B grubu vitaminlerde olduğu sadece bebek açısından değil, anne sağlığı açısından da büyük artılar barındıran bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki ama günlük ne kadar folik asit kullanmak gerekmektedir. Bu konuda uygulanan en ideal doz günlük 400 miligram folik asit kullanımıdır. Bu oranın sağlanması durumunda gebelik hem daha sağlıklı olur hem de bebeğin sağlıiğında yukarda belirttiğimiz bazı aksaklıkların yaşanmaması ortaya çıkacaktır. Sağlıklı bireylerin anne karnında yeşermeye başladığı unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi