Faydaları
Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur

Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur

Anne adayları, hamilelik döneminde çevresinden duyduğu yanlış bilgiler nedeniyle diş sağlığı ve tedavisi konusunda yanlış kararlar alabiliyor fakat hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Uzmanlar halk arasında anne adaylarını diş sağlığı konusunda yanlış bilgilendirdiklerini belirterek, hamilelik sırasında bebekler için gerekli olan kalsiyum, annenin dişinden karşılanarak, annenin dişlerininin daha çabuk çürümesine yol açtığı ve […]

Anne adayları, hamilelik döneminde çevresinden duyduğu yanlış bilgiler nedeniyle diş sağlığı ve tedavisi konusunda yanlış kararlar alabiliyor fakat hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir.

Uzmanlar halk arasında anne adaylarını diş sağlığı konusunda yanlış bilgilendirdiklerini belirterek, hamilelik sırasında bebekler için gerekli olan kalsiyum, annenin dişinden karşılanarak, annenin dişlerininin daha çabuk çürümesine yol açtığı ve bu nedenle hamile kişinin diş kaybına uğradığı şeklinde halk arasında dolaşan bilgiler kesinlikle bilimsel bir gerçeği yansıtmamaktadır.

Hamilelikte diş apse yaparsa

Gebelik hormonlarının etkisi ile birlikte anne adaylarının diş etleri daha hızlı kanar, bu nedenle hamile kişiler genellikle dişlerini fırçalamaktan uzak dururlar. Fakat anne adayları, hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sabahları kahvaltıdan hemen sonra veya akşam yatmadan önce özen göstererek dişlerimizi fırçalamamız gereklidir.

Hamilelikte oldukça sık görülen kusma şikayetlerinden hemen sonra dişler fırçalanmamalı bunun yerine ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Eğer dişlerinizi fırçalarsanız diş fırçalama işlemi mide asidi ile birleşerek dişlerinize zarar verebilir.

Hamilelikte diş çürümesi

Dişlerinizde çürükler varsa mutlaka hamilelik öncesi dişlerinizi tedavi edilmelidir. Çürük dişler, anne adaylarının sağlığı için oldukça tehlikelidir, erken doğuma, bebeklerinin düşük kilolu doğmasına çürük dişler neden olabilir. Ayrıca anne adayları yemek aralarında şekerli gıdalardan uzak durmalıdır bunun yerine bol bol meyve tüketmelidir.

Hamilelikte diş ağrısı ilacı

Hamilelik döneminde çoğu ilacın kullanımı sakıncalı olduğundan herhangi bir ilaç kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. En ufak bir ağrı kesici de olsa eczacıya ve doktora danışmadan kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/