Faydaları
Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları

Hamilelik döneminde alkol kullanımı düşük, ölü doğum, çeşitli gelişim bozukluğu, zekâ geriliği gibi karşılaşılması istenmeyen bir takım sorunlar doğurmaktadır. Anne karnında bebeğin alkole maruz kalması bebekte sendromlar oluşturmaktadır. Bu sendroma Fetal Alkol Sendromu (FAS) denmektedir. Hafif öğrenme problemlerinden çeşitli doğumsal anomalilere kadar değişen spektrumda görülebilen bu duruma Fetal Alkol Spektrum Bozuklukları (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) […]

Hamilelik döneminde alkol kullanımı düşük, ölü doğum, çeşitli gelişim bozukluğu, zekâ geriliği gibi karşılaşılması istenmeyen bir takım sorunlar doğurmaktadır. Anne karnında bebeğin alkole maruz kalması bebekte sendromlar oluşturmaktadır. Bu sendroma Fetal Alkol Sendromu (FAS) denmektedir. Hafif öğrenme problemlerinden çeşitli doğumsal anomalilere kadar değişen spektrumda görülebilen bu duruma Fetal Alkol Spektrum Bozuklukları (Fetal Alcohol Spectrum Disorders) (FASD) denir. FAS dünyada yaklaşık 1000 canlı doğumda 1 görülmektedir. Hamilelik döneminde alkol kullanımı hangi miktarda olursa olsun bebeğe büyük zarar vermektedir. Özellikle söylenilen “gebelikte az miktarda alkol alımı zarar vermez.” Sözlerine inanmamak gerekmektedir. Çünkü az miktarda alınan alkolün bebeğe zarar verip vermediği net bir şekilde bilinmediğinden hiçbir riski göz ardı etmemek gerekmektedir.

Fetal alkol sendromunun bebekte verdiği hasarlar oldukça fazladır. Bu problemlerden bazıları;  Mikrognati diye adlandırılan küçük çene bozukluğudur. Anne karnında ve doğumdan sonra büyüme geriliği yine alkol kullanımı sebebi ile oluşabilecek sorunlardandır. Yarık damak ve dudak gibi anomaliler oluşturmaktadır. Zekâ geriliği, hiperaktivite, dikkat süresinin kısa olması, hafıza bozukluğu, sinirlilik gibi problemlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Böbrek anomalileri, omurilik anomalileri gibi yaşam fonksiyonlarını kısıtlayan engeller oluşturmaktadır.

Fetal alkol sendromunda görülen bu etkiler geri dönüşümü olmayan kalıtsal bozukluklardır. Anne ve bebek sağlığı için hamilelik döneminde alkol kullanımı yapmamak gerekmektedir. Kullanılan her alkol kadehi için bebeğinizin kalıtımından bir şeylerin eksilttiğinizin bilincinde olmalısınız. Alkol kullanımınızı bırakamayacak konumunda iseniz, hamilelik döneminden önce mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Eğer kendiniz alkolden vazgeçebiliyorsanız hamilelik dönemine girmeden ne kadar önce alkolü bırakabiliyorsanız erkenden bırakmalısınız. Bebeğinizin geleceği için bunu yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/