Faydaları
Hamilelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik dönemi bayanların en çok dikkat etmesi gereken dönemdir. Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken çok çeşitli konular vardır. Bu dönem de yapılacak her hareket bebeğin gelişimi hakkında da önemli bir değere sahiptir. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken ilk şey ilaç kullanımıdır.  Çünkü bu dönemde kullanacağınız ilaçlar sadece kendi vücudunuzda değil, bebeğin vücudunda da etkili olacaktır. […]

Gebelik dönemi bayanların en çok dikkat etmesi gereken dönemdir. Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken çok çeşitli konular vardır. Bu dönem de yapılacak her hareket bebeğin gelişimi hakkında da önemli bir değere sahiptir.

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı

Hamilelik döneminde dikkat etmeniz gereken ilk şey ilaç kullanımıdır.  Çünkü bu dönemde kullanacağınız ilaçlar sadece kendi vücudunuzda değil, bebeğin vücudunda da etkili olacaktır. Bu yüzden hamilelik döneminde ilaç kullanımı en aza indirilmelidir. Ayrıca ilaç kullanmak zorunda kalırsanız bunu mutlaka doktorunuza danışarak yapmalısınız. Doktorunuza danışarak aldığınız ilaçları ise eksiksiz olarak kullanmalısınız.

Gebelik döneminde beslenme nasıl olmalıdır

Gebelikte dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise beslenmedir. Hamilelik boyunca yediğiniz her besin normalden çok daha fazla önemlidir. Hamilelikte yenilen besinler hem annenin doğru şekilde kilo almasını sağlamalı hemde bebeğin gerekli beslenme ihtiyacını karşılamalıdır. Hamilelik döneminde kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler kullanılmamalıdır. Bu dönemde kullanılabilecek bu tip maddeler bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden hamilelik sırasında kesinlikle bu maddelerden uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde doktor kontrolü

Gebelik döneminde normalde olduğundan biraz daha fazla hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Gebelik döneminde bulaşabilecek enfeksiyonlar ve hastalıklar bebeğin gelişimini etkileyecektir.Hamilelik döneminde geçireceğiniz en ufak bir ağrı için bile doktorunuza başvurmalısınız. Yüksek ateş, baş ağrısı yada ufak bir kanama bile hamilelik döneminde daha büyük sorunun habercisi olabilirler. Bu yüzden doktor kontrolünü aksatmamanız önemlidir. Doktor kontrollerini eksiksiz olarak takip etmelisiniz. Muayene ve tahlillerinizi düzenli ve eksiksiz olarak yerine getirmelisiniz. Ertelediğiniz her tahlil veya muayene bebeğinizin sağlığı açısından oluşabilecek sorunları önceden fark edebilmenizi engeller.

Hamilelik döneminde yenmemesi gereken yiyecekler

Tüm bunlara ek olarak hamilelik dönemi boyunca çay, kahve ve kola gibi içecekleri çok fazla tüketmemeli, diş bakımınızı aksatmamalı, röntgen ışınlarından etkilenme ihtimalinizin bulunduğu bölgelerden uzak durmalısınız.Hamilelik döneminde spor yapmak da bebek sağlığı ve kolay doğum açısından önemlidir. Ancak hamilelik döneminde yapacağınız spor için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bilinçsizce yapılan spor bebeğinize zarar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/