Faydaları
Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Her kadının rüyasıdır hamile kalmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek. Bir de doğum sonrası bebeği elinize aldığınızda tarifi imkansız duygular içine girersiniz ve bu mutluluğa şükredersiniz. Peki hamile olan bayanlar, beslenmeniz nasıl olmalı ve bu hamilelik dönemlerinde nelere dikkat etmelisiniz diye hiç düşündünüz mü? Şimdiden düşünseniz iyi olur. Çünkü, hamilelik dönemi kesinlikle dikkat edilmesi […]

Her kadının rüyasıdır hamile kalmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek. Bir de doğum sonrası bebeği elinize aldığınızda tarifi imkansız duygular içine girersiniz ve bu mutluluğa şükredersiniz. Peki hamile olan bayanlar, beslenmeniz nasıl olmalı ve bu hamilelik dönemlerinde nelere dikkat etmelisiniz diye hiç düşündünüz mü? Şimdiden düşünseniz iyi olur. Çünkü, hamilelik dönemi kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir süreçtir ve bu süreci başarılı ve sağlıklı şekilde atlatarak mutlu sona ulaşmak sadece sizin elinizde.

Hamilelik döneminde beslenme

Hamile bayanlar ilk olarak beslenmelerine dikkat etmelidir. Unutmayın ki, artık iki can taşıyorsunuz ve kendinizden çok gelecek bebeğinizin sağlığını düşünerek beslenmenize önem göstermelisiniz. Gebelik döneminde vücudunuz için gerekli olan tüm besin maddelerini düzenli olarak almanız gerekmektedir. Böylelikle hem bebeğiniz hem de kendiniz için gerekli olan besin maddelerini almanız yararınıza olacaktır. Özellikle gebelik döneminde kesinlikle alkol tüketmeyiniz. Ayrıca kafein içeren içecekler ve yiyecekleri de en az seviyeye düşürmelisiniz. Mümkünse hiç tüketmeyiniz. Çay tüketimini ise günde bir bardak en fazla iki bardak olarak tüketiniz. İmkanınız var ise, siyah çay yerine yeşil çay tüketebilirsiniz. Tuz tüketimini sıfıra indirin. Hekimlerinde önerdiği tuzsuz diyetlerdir. Ayrıca; hamilelik döneminde sıvı tüketimi çok önemlidir. Bunun içinde günde 2.5 litreden fazla sıvı,özellikle su, tüketmeye özen gösterin.

Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli

Peki hamile bayanlar beslenme dışında, gebelik zamanlarında nelere dikkat etmelidirler. Hamileliğin son aylarında, fazla yolculuk yapmayın. Hamilelik döneminin ilk aylarından ve son aylarında cinsel ilişki kurmayın. İnternette, kitaplarda ya da çeşitli kurslarda “hamile anneler için egzersizler” gibi çeşitli hareketler gösterilmektedir, bu hareketleri deneyerek sizde vücudunuzu ve bebeğinizi hamilelik döneminde sağlıklı tutabilirsiniz.Gebelik döneminde giyebileceğiniz kıyafetler rahat hareket edebileceğiniz bol kıyafetler olsun. Bu şekilde varisi önlemiş olursunuz. Ayrıca düzenli olarak doktorunuzla görüşerek tavsiyelerine uyunuz ve bu tavsiyelere göre hareket ediniz. Unutmayın ki, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ancak sağlık bir anne ile olmaktadır.

Hamilelik döneminde sürekli doktor kontrolünde olmanızda fayda var.Hamilelikte ilaç kullanmadan önce aile hekiminize danışmalısınız.Bu dönemde sürekli kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/