Faydaları
Hamilelik Döneminde Kabızlık

Hamilelik Döneminde Kabızlık

Günümüzde hamile bayanlarda en çok rastlanan sorunlardan birisi de hamilelik döneminde kabızlık. Bu olayın nedeni daha ruhsal konulara bağlansa da endişe ve merak uyandırıyor. Birçok uzman bunu farklı bir şekilde açıklayabiliyor. Ancak sorunun çözüm yollarında yararlı olanlar da var dikkatsiz bir şekilde davranılırsa zarar verebileni de var. Hamilelik kabızlık yapar mı ? Öncelikle bu sorunun […]

Günümüzde hamile bayanlarda en çok rastlanan sorunlardan birisi de hamilelik döneminde kabızlık. Bu olayın nedeni daha ruhsal konulara bağlansa da endişe ve merak uyandırıyor. Birçok uzman bunu farklı bir şekilde açıklayabiliyor. Ancak sorunun çözüm yollarında yararlı olanlar da var dikkatsiz bir şekilde davranılırsa zarar verebileni de var.

Hamilelik kabızlık yapar mı ?

Öncelikle bu sorunun ana nedeni günümüzdeki; tüketilmesi, eritilmesi zor yiyecekler diyebiliriz. Vücudumuzdan posasız yiyecekleri atmamız zor olduğu için bu sorun günümüzde artış göstermekte. Hazır yemekler ve sağlıksız beslenme de ana nedeni diyebiliriz kısaca. Ancak anne adaylarının duygusal hassasiyetlerinin fazlalaştığı bir dönemde olduğundan daha ağır bir sorun olarak algılanıyor.

Hamilelik Döneminde Kabızlık

Kabızlığa neden olan bu hormon değişimi ve rahmin bağırsaklara uyguladığı baskı tedavi gerektirmez. Öncelerde bu durum fazlaca abartılıyordu. Bir de kabızlığın zehirlenmelere neden olabileceği bile söyleniyordu. Ancak kalın bağırsaklarda emilimin fazla olmaması nedeniyle burada uzun süre kalan dışkının herhangi önemli bir yan etkisinin olmadığı artık biliniyor. Tabii ki bu süre uzarsa tehlike olabilir. Ancak çok uzamadığı müddetçe kimsenin abartmalarına inanmanıza gerek yok. Ayrıca kabızlık sorunu olan anne adaylarına müshil ilaçlarının verilmesinin gereksiz olduğu ve ilaçlara bağımlılıkla birlikte, ishale bağlı kayıpların daha büyük olumsuzluklara yol açtığı da bir gerçek. Bunun dışında bağırsakta oluşan gazın neden olduğu yakınmaların tedavi edilmesi gerekli görülüyor.

Hamilelik Döneminde Kabızlık

Hamilelik kabızlık nasıl geçer ?

Genel olarak yapılabileceklerden bahsedelim. Özellikle lifli, posalı her türden vitamin kaynağı meyve ve sebze, nişasta yönünden zengin, zeytinyağlı yemekler ve bol su almak bağırsak hareketlerini artırdığından kabızlık neredeyse oluşmuyor. Ayrıca şikayetinizi azaltmak için akşam vakitleri erik veya kayısı kompostosu tercih edilebilir. Sabahları da yenilen bir miktar kuru incir genellikle rahatsızlığı azaltır. Bunların dışında gün içinde olduğu gibi sabahları bir bardak ılık su içmek de bağırsak işlevlerini  artırabilir. Hemoroidkabızlık dolayısıyla artan rahatsızlıklar. Bu nedenle her şeyden önce düzenli tuvalet alışkanlığınızı yeniden kazanılması çok önemli.

Hamilelikte kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Hamilelik döneminde kabızlık olursa ;Her türlü lifli gıdayı bolca tüketebilirsiniz. Meyve suları, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir kompostoları içmek de sizi rahatlatacaktır. Dilerseniz sabahları içtiğiniz suya bir kaşık yağ ilave edebilirsiniz. Egzersiz yapmayı sakın ihmal etmeyin. Özellikle mümkün olduğunca yürüyüş yapın.

Bir önceki yazımız olan Emziren Anne Diyeti başlıklı makalemizde ayça kaya, Emziren Anne Diyeti ve emziren anne diyeti tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi