Faydaları
Hamilelik Demek Yeni Bir Yaşam Tarzı Demektir

Hamilelik Demek Yeni Bir Yaşam Tarzı Demektir

Doktor kontrolü sonrasında gebelik durumu kesinleşen bir anne için artık hayat daha farklıdır. Çünkü artık dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Çoğu zaman hayatı şekillendiren bu kurallar aslında çok da ağır değildir. Bu nedenle bu kuralların pek çoğu aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan kurallardır. Bu yüzden doğrudan sağlıklı bir yaşamı hedef […]

Doktor kontrolü sonrasında gebelik durumu kesinleşen bir anne için artık hayat daha farklıdır. Çünkü artık dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Çoğu zaman hayatı şekillendiren bu kurallar aslında çok da ağır değildir. Bu nedenle bu kuralların pek çoğu aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan kurallardır. Bu yüzden doğrudan sağlıklı bir yaşamı hedef alan bu kuralların yanı sıra aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da koruyacak olan bazı etkenler vardır. Peki, hamilelik sürecinde yeni bir yaşam tarzı nasıl olmalıdır ve daha da önemlisi hangi kurallar vardır?

Stresten Uzak Durun

Biliyorsunuz ki stres pek çok hastalığın temelidir. Stres sadece hastalıkla kalmaz, insanların aynı zamanda o günü daha kötü geçirmesine neden olur. Oldukça hassas bir dönemin geçirildiği gebelik döneminde stresin etkileri ise daha çok ön plana çıkar. Bu nedenle gebelik döneminde anne adayının bulunduğu alan, iletişim kurduğu kişiler ve hatta izlediği TV programı bile sinir, stres durumu yaratmamalıdır. Bu aşamada özellikle eşe ve de diğer yakınlara görev düşer.

Doğru Beslenme Düzeni

Sabah kahvaltısı en önemli öğünlerden birisidir. Çünkü zaten normalde herkes için önemli olan bir öğün olmakla birlikte gün boyunca yakacağımız enerji ve gücü de büyük oranda sabah kahvaltısından sağlarız. Öyleyse gebelik sürecinde kahvaltının daha çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yük giderek artmakta ve ve beden giderek daha çok yorulmaktadır. Dolayısıyla daha çok enerji ve güce ihtiyaç duyar.

Öte yandan günün diğer öğünleri de önemlidir ve daha çok doğal beslenme düzeni önerilir. Ayrıca tahıllı ve lif ağırlıklı gıdaları tüketerek uzun süreli tok kalınması sağlanabilir. Ayrıca ideal oranda su tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Parasal Olarak Hazır Olun

Eğer çokta zengin değilseniz ve gebelik öncesinde oldukça fazla harcama yaptığınız pek çok şey varsa, gebelik süreci ve sonrasında iki kere düşünmeniz gerekir. Çünkü artık iki kişi değilsiniz. Bu da bazı masrafların kısılması anlamına da gelebilir. Hem gebelik sürecinde uygulanacak işlemler, kontroller, hastane masrafları hem de gebelik süreci sonrasında bebek ile ilgili giderleri önceden hesap etmelisiniz.

Zararlı Alışkanlıklar Sona Ermeli

En başta sigara, alkol gibi bilinen pek çok sağlığa zararlı alışkanlıkları artık sonlandırmalısınız. Eğer yapamıyorsanız profesyonel bir destek almalısınız. Unutmayın hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı söz konusu ve özellikle sigara kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 Genel Olarak Dingin Bir Yaşam Tarzı

Karmaşadan uzak, biraz sessizlik ve sakinlik ile geçen bir yaşam tarzı daha uygun olacaktır. Anne adayı yalnız kalmamalıdır çünkü sohbet etmek ve konuşmak o’na çok daha iyi hissettirir. Bu anlamda anne adayının yanında her an sohbet edebileceği bir yakının bulunması ve mümkün olduğunca kısa yürüyüşlerin yapılması iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Osteoartrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde osteoartrit ağrı, osteoartrit egzersiz ve Osteoartrit iğneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/