Faydaları
Hamilelik de Kilo Kontrolü

Hamilelik de Kilo Kontrolü

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü Anne adayları çoğu zaman hamilelik dönemlerinde normal almaları gerekenden çok daha fazlasını alıyorlar. Bunun nedeni annenin her canının istediğini sınırsızca yemesi gerektiğine inanması. Oysa anne normal beslenmesini yarım porsiyon daha artırdığında ve yediklerinde sağlıklı olanlara ağırlık verdiğinde bu soruna gerek kalmayabilir.  Fazla kilolar önemli, çünkü hem annenin doğum sonraki […]

Hamilelik Öncesinden Doğuma Kadar Kilo Kontrolü

Anne adayları çoğu zaman hamilelik dönemlerinde normal almaları gerekenden çok daha fazlasını alıyorlar. Bunun nedeni annenin her canının istediğini sınırsızca yemesi gerektiğine inanması. Oysa anne normal beslenmesini yarım porsiyon daha artırdığında ve yediklerinde sağlıklı olanlara ağırlık verdiğinde bu soruna gerek kalmayabilir.  Fazla kilolar önemli, çünkü hem annenin doğum sonraki sürecini daha rahat atlatması adına hem de olası sorunların önüne geçilmesi için dikkat gerektiren bir durum. Tabi hamilelikte spor yapma alışkanlığının olmaması da bir diğer sorun.

Anne Adayı Zaten Kiloluysa

Hamile kalmadan önce eğer anne adayı zaten kiloluysa, önce kilo verdikten sonra hamile kalması aşırı kilo alımını önlemek açısından daha iyi olabilir. Bunoktada obezite sınırına dikkat etmek gerekiyor. İdeal kilonuzu saptadıktan sonra bunun beşte biri ve yukarısındaki rakamlar obezite sınırı demek.

Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanabilir?

Hamilelik sonrası sağlıklı şekilde kilo almak için öncelikle ne istediğinizi bilerek davranmanız ve kendinize bir diyet +spor programı oluşturmanız gerekiyor. Elbette fiziksel açıdan dair tehlike yoksa bunu yapmanız gerek. Sağlıklı her annenin düzenli spor yaması her ikisinin sağlığı açısından oldukça önemli. Normalden fazla hamilelikte kilo almamak fiziksel ve ruhsal açıdan büyük yarar sağlıyor. Sporun yanında öğünlerde besin değeri olmayan yiyeceklerden kaçınmak kritik nokta. Şekerli, yağlı, hamur işi yiyecekler en büyük kilo sebeplerinden birisi. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, tatlı krizlerinde de sütlü tatlılara yönelmek gerekiyor.

Gebelikte İdeal Kilo Dağılımı

Gebeler için hamilelikte ideal kilo durumu şöyledir: Bebek için 3-3,5 kilo, plasenta için -700 gram, rahim büyümesi için 900 gram, kan hacmi artışı 1250 gram, meme büyümesi yaklaşık 400 gram,dokudaki su artışı,1250 gram vs. şeklindedir. Toplamda 12 ile 16 kilo arası alımı uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Osteoartrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde osteoartrit ağrı, osteoartrit egzersiz ve Osteoartrit iğneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/