Faydaları
Hamileliğin Öğrenilmesi İçin Kan Testi Nasıl Yapılır ?

Hamileliğin Öğrenilmesi İçin Kan Testi Nasıl Yapılır ?

Kan Testi (Hamilelik) Nasıl Yapılır Genellikle hamilelik testlerinde öncelik idrar testi olmaktadır. Bu test son derece pratik olması yönüyle kolaylıkla uygulanabilir. Fakat beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde sonuç verdiği için kesin sonuç olarak algılanmaz. Bazı durumlarda ise kişiler bu sonucu daha net bir şekilde görmek adına kanda gebelik testi yaptırmayı tercih ederler. Bu […]

Kan Testi (Hamilelik) Nasıl Yapılır

Genellikle hamilelik testlerinde öncelik idrar testi olmaktadır. Bu test son derece pratik olması yönüyle kolaylıkla uygulanabilir. Fakat beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde sonuç verdiği için kesin sonuç olarak algılanmaz. Bazı durumlarda ise kişiler bu sonucu daha net bir şekilde görmek adına kanda gebelik testi yaptırmayı tercih ederler.

Bu test kolaylıkla uygulanmasının yanı sıra, aç veya tokluk aranmayan bir testtir. Herhangi bir sağlık kuruluşundan kolaylıkla yapılabilir. Aynı idrar testinde olduğu gibi kanda gebelik testinde de adetin gecikmiş olması önemlidir.

İşlenişi bakımından normal kan testinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Laboratuvarın çalışma sistemine göre birkaç saat içerisinde net sonuçlar ortaya çıkar. Sonuç rakamsal değerleri ise şu şekilde açıklanabilir.

Kanda Gebelik Testi Rakamsal Değerleri

0 ile 0.01, 0.01, 0.001 gibi rakamlar varsa gebelik riski yoktur.

5 ile 20 arası rakamlar şüphelidir. Fakat bu durumlarda bile hamilelik çıkma ihtimali zayıftır. Bazı laboratuvarlar da bu rakam ellilere kadar çıkar. Bu durumda kesin bilgiyi doktorunuz size daha net bir şekilde verecektir.

Hamilelik testi güven vermediyse, adet periyodu hala aynı şekli ile devam ediyorsa dilerseniz diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz. Yada bir süre bekledikten sonra aynı testi tekrardan uygulayabilirsiniz. Hamile olup olmadığınız hakkında net bir bilgi sahibi olmak için bu konuda diğer etmenlerin de bir arada bulunmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Doktorunuz size bu hususta daha aydınlatıcı bilgiler sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/