Faydaları
Halsizliğin Nedenleri Nelerdir, Ne Yapmalı?

Halsizliğin Nedenleri Nelerdir, Ne Yapmalı?

Günümüz şartlarında en sık şekilde görülen problemler arasında halsizlik bulunmaktadır. Halsizlik her insanın zaman içerisinde yaşamış olduğu bir sorundur. Halsizlik bazen insanın üzerinden bir kaç gün içinde kendiliğinden geçebilir. Bazende kronikleşen halsizlik durumları vardır. Kronikleşen halsizliklerin iyileşme süreci çok uzun sürebilir. Halsizlik insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde hissedilmektedir. Halsizlik, insanı zihinsel, bedensel, duygusal ve psikolojik yönde […]

Günümüz şartlarında en sık şekilde görülen problemler arasında halsizlik bulunmaktadır. Halsizlik her insanın zaman içerisinde yaşamış olduğu bir sorundur. Halsizlik bazen insanın üzerinden bir kaç gün içinde kendiliğinden geçebilir. Bazende kronikleşen halsizlik durumları vardır. Kronikleşen halsizliklerin iyileşme süreci çok uzun sürebilir. Halsizlik insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde hissedilmektedir. Halsizlik, insanı zihinsel, bedensel, duygusal ve psikolojik yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.
Fiziksel anlamda halsizliğin meydana gelmesi durumunda, kişi daha önce yapmış olduğu günlük işlerini yapamaz duruma gelir. İnsanda fiziksel halsizliğe neden olan konular arasında kas güçsüzlüğünün olması ve gücünde azalma halleri olması

Halsizliğin Belirtileri

Hastada meydana gelen durumlar arasında şişkinlik, kabızlık, ishal şikayetlerinin bulunması halinde,
Kişinin odaklanması gereken konuya odaklanamaması,
Hasta vücudunda çok uzun süreli hissetmiş olduğu yorgunluklar,
Hastada meydana gelen halisünasyon görme durumlarında,
Hastada meydana gelen psikolojik rahatsızlıklar,
Hastanın uzun süreli uyuması yada hiç uyuyaması gibi sorunlarda,
Hastada meydana gelen sinirlilik halleri, huysuzluk yapması,
Hastanın kendini ifade ederken zorlanması gibi hastada da meydana gelen problemler halsizliğin belirtileri arasında yer almaktadır.

Halsizliğin Nedenleri

Halsizliğin oluşmasına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Halsizliğin kronikleştiği durumlarda ise kişide başka hastalıklar da meydana gelme riski bulunmaktadır.

Çölyak hastalığı ; Çölyak hastalığının en belirgin özelliği insanı halsiz bırakması durumudur. İnsanı yorgun bırakarak halsizliğe neden olmaktadır.

Gluten ; İnsan vücudu gluten içeren besinler ile fazla beslenmesi durumunda halsizlik meydana gelir. Gluten ise günlük olarak yediğimiz birçok besinin içeriğinde bulunmaktadır. Bunlar arasında ekmek, kek gibi besinlerde gluten fazlasıyla bulunmaktadır. Bu besinleri kontrollü bir şekilde tüketmekte fayda vardır.

Anemi ; İnsan vücudunun halsiz kalmasına neden olan bir diğer etken ise demir eksikliğine bağlı olan anemidir. Demir eksikliği en çok kadınlarda görülmektedir. Demir eksikliği kadınlarda menopoz dönemlerinde daha sık görülmektedir. Vücutta meydana gelen demir eksikliğinde, halsizlik şikayetine neden olmaktadır.

Uyku sorunu; Hastada meydana gelen uyku bozukluklarında yeteri kadar dinlenememesi halsizliğe neden olmaktadır. İnsanın uyku sırasında vücudu kendi yeniler ve dinlenmiş olarak uyanır. Aşırı uyuma durumlarında da halsizlik sorunu görülmektedir.

Halsizlik Tedavisi

Hasta, uyku saatlerini düzenlemesi gerekir. Günlük olarak aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya özen göstermesi gerekir.

Hastanın yatmış olduğu yatağın sıcaklığı sabit olması gerekir.

Hasta yatmadan önce yemek tüketmemesi gerekir. Yemeklerini uyumadan 2 saat önce yemiş olması gereklidir.

Hastanın üzerindeki stresi ve yorgunluğu gidermek adına ılık bir duş alması faydalı olacaktır.

Fiziksel aktiviteleri yeterince yapmamak yorgunluğa ve halsizliğe neden olacaktır. Hasta günlük olarak hafif egzersizler yapmalı ve düzenli olarak yürüme alışkanlığı edinmelidir.

Aşırı derecede kilolu olmak halsizliğe neden olan konular arasındadır. Sağlıklı bir şekilde diyet yapılması faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bitkileri Bilinçsiz Bir Şekilde Kullanmayın. Sonra Üzülürsünüz! başlıklı makalemizde bilinçsizce bitki kullanmayın, bitkiler bilinçsiz kullanılmamalı ve Bitkileri Bilinçsiz Bir Şekilde Kullanmayın hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi