Faydaları
GÜNDE NE KADAR SU İÇMEK GEREKİR ?

GÜNDE NE KADAR SU İÇMEK GEREKİR ?

Beden kendi su ihtiyacını genelde otomatik olarak söyler. Ancak bazı hallerde bedenin suya ihtiyacı olsa bile bunu göstermez. Buna benzer durumları engellemek için su hissi oluşmasa bile gün içerisinde fazladan 4 – 5 bardak su içmek vücut için gerekli olan su ihtiyacını fazladan karşılayacaktır. Vücudun suya olan ihtiyacı kiloya, çalışma şartlarında, iklime ve bunun dışındaki […]

Beden kendi su ihtiyacını genelde otomatik olarak söyler. Ancak bazı hallerde bedenin suya ihtiyacı olsa bile bunu göstermez. Buna benzer durumları engellemek için su hissi oluşmasa bile gün içerisinde fazladan 4 – 5 bardak su içmek vücut için gerekli olan su ihtiyacını fazladan karşılayacaktır.

Vücudun suya olan ihtiyacı kiloya, çalışma şartlarında, iklime ve bunun dışındaki bazı etkenlere göre değişir. Beden kendisi için lazım olan suyun bir bölümünü yenen besinlerden karşılar. Bunun dışında ki bedenin ihtiyaç duyduğu su ancak haricen alınacak sıvı ile karşılanır. Haricen alınacak su sadece su olmalıdır. İçilen çay, kahve ve bunun gibi sıvılar alınacak haricen su miktarına dâhil değildir. Uzmanların söylediğine göre de haricen gün içerisinde içilmesi gereken suyun en az 2 litre olması gerektiğidir. Yani bu sayede beden yenilen gıdaların yanında haricen içilecek su ile kendisi için gerekli olan günlük sıvı ihtiyacını karşılamış olur.

Bedenin Günde kaç Litre Suya İhtiyacı Vardır?

Vücut ve içindeki tüm sistemler sağlıklı çalışabilmek için günde belli miktarda suya ihtiyaç duyar. İdrar yolu, soluk alıp verirken ve terleme yolu ile su kaybı olur. Kaybedilen bu suyun geri alınması gerekir. Yiyecek ve içeceklerden alınan suyun yanında gerçek su kaynağı suyun kendisidir. Bütün içecekler su ihtiyacını belli düzeyde karşılarlar ama bu yeterli olmaz. Uzmanların genelinin tavsiyesi günde 2 – 2,5 litre (8 – 10 bardak) haricen su içilmesi gerektiğidir. Elbette bu oran her zaman ve her kişi için olmaz. İklime, kiloya ve kişinin sağlık yapısına göre değişkenlik gösterir. Ama genel standart 2 litre civarında olduğu yönündedir.

Ayrıca emziren kadınlar fazla sıvı kaybettikleri için gün içerisindeki su ihtiyaçları normalden fazla olmaktadır. Fazladan alınan su miktarı yaklaşık 1 litre civarındadır.

Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Bedensel ağırlığın %3’ü kadar su bedenin ihtiyaç duyduğu günlük miktardır ve bu en basit hesaplamadır. 80 kilo ağırlığındaki birisinin gün içinde 2,4 litre su tüketmesi en sağlıklı su tüketim miktarı olacaktır. Bu suyun yaklaşık 500 mililitresi yiyecek ve içeceklerden karşılanır. Geriye kalan kısım ise mutlaka haricen içilerek alınmak durumundadır.

Suyun Faydaları

Vücudun sıvı dengesini korumak için şarttır

Su tüketmek vücutta yağ birikmesini engeller ve kilo almaya engel olur

Kaslara enerji verilmesinde yardımcı olur

Cilde tazelik ve zindelik verir

Tam bir böbrek dostudur

Bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur

Yorgunluğu hafifletir ve enerji düzeyini yukarı çeker

Toksinlerin vücuttan atılması için elzemdir

Bağışıklık sisteminin destekleyicisidir ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların oluşmasına engel oluşturur

İnsan ​vücudunun ​üçte ikisinin su​dur. Durum böyle olduğu için bedenin suya olan ihtiyacı çok açık ortadadır.​ Bir insan haftala​r boyunca​ yemek yemeden yaşayabilir​ken​ su içmeden ​ise ​sadece 3 gün ​yaşayabileceğini de unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı Bırakmada Geliştirilen Yöntemler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/