Faydaları
Göz Kuruluğu Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Göz Kuruluğu Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yaygın olarak görülen göz sorunlarından biri olan göz kuruluğu, ciddi bir göz rahatsızlığı olmamakla birlikte, uzun süreli olarak devam etmesi ve sıklıkla tekrar etmesi durumunda tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bu bakımdan göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir göz rahatsızlığı, sıklıkça meydana gelmesi veya etkisini uzun süreçli olarak devam ettirmesi durumunda göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz içerisinde yanma veya […]

Yaygın olarak görülen göz sorunlarından biri olan göz kuruluğu, ciddi bir göz rahatsızlığı olmamakla birlikte, uzun süreli olarak devam etmesi ve sıklıkla tekrar etmesi durumunda tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bu bakımdan göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir göz rahatsızlığı, sıklıkça meydana gelmesi veya etkisini uzun süreçli olarak devam ettirmesi durumunda göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz içerisinde yanma veya kaşıntı gibi durumlar sonucunda oluşan göz kuruluğu, her yaş grubundan bireylerde görülebilmekte ve genellikle ciddi faktörlere bağlı gelişmediği takdirde etkisini birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybetmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Bazı belirtilerinin bulunduğu göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir göz içi rahatsızlığında görülen ana belirti göz içerisinde batma hissidir. Ana belirti ile birlikte şu gibi belirtiler de göz kuruluğunda görülebilmektedir;

 • Göz içerisinde yanma hissi oluşması
 • Göz içerisinde yapışkanlık durumu meydana gelmesi veya hissedilmesi
 • Göz içerisinde kaşıntı hissedilmesi

Göz Kuruluğu Nedenleri Nelerdir?

Bazı olumsuz etkenler göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu etkenleri ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

Yaş Faktörü

 • Özellikle 50 yaş ve üzeri yaş faktörü, göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Uzmanlar, 50 yaş ve üzerindekilerin genç yaş grubundakilere oranla göz kuruluğu riski taşıyabildiğinin altını çizmektedirler.

Kullanılan Bazı İlaçlar

 • Göz kuruluğunun önemli sebeplerinden biri de, kullanılan bazı ilaçlardır. Göz içi damlalarının özellikle uzun dönemli olarak kullanılması, beraberinde göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Tansiyon

 • Göz kuruluğunun nedenlerinden biri de tansiyon rahatsızlığıdır. Uzmanlar, tansiyon rahatsızlığına bağlı olarak göz damarlarında kuruma durumunun meydana gelebildiğini ve bu durum sonucunda ise, göz içerisinde kuruma rahatsızlığının söz konusu olabildiğinin altını çizmektedirler.

Uyku İlaçları

 • Göz kuruluğu sorununa yol açabilen faktörlerden biri de uzun dönemli olarak kullanılan uyku ilaçlarıdır. Özellikle yüksek dozajlardaki uyku ilaçlarının göz kuruluğu rahatsızlığında önemli rol alabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ağrı Kesici İlaçlar

 • Göz kuruluğuna neden olan faktörlerden biri de kullanılan ağrı kesici ilaçlardır. Özellikle devamlı olarak ağrı kesici ilaçların kullanılması, beraberinde göz kuruluğuna kolayca zemin hazırlayabildiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Birçok tedavi yöntemlerinin bulunduğu göz kuruluğu nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir rahatsızlığında başvurulan tedavi seçenekleri ise şunlardır;

Suni Gözyaşı

 • Suni gözyaşı tedavi uygulaması, kurumuş olan gözyaşının kayganlaşması ve nemlenmesi açısından ilgili göz doktoru tarafından uygulanmaktadır.

Bandaj Kontakt Lens

 • İleri düzeylere ulaşmış olan göz kuruluğu sorununda uygulanan bandaj kontakt lens tedavi uygulaması, özellikle ileri yaş grubundaki bireylerden görülen göz kuruluğu rahatsızlığında tercih edilen bir tedavi uygulamasıdır.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Göz kuruluğu probleminde göz doktorunuza başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Şeker Yükselmesi Veya Düşmesi Baş Ağrısı Yapar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/