Faydaları
Göbek İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer?

Göbek İltihabı Neden Olur Nasıl Geçer?

Her yaşta görülebilen göbek iltihabı, omfalit olarak isimlendirilmektedir. Omfalitin temel nedeni hijyen kurallarının göz ardı edilmesidir. Farklı maddelerin, bakterilerin göbek deliğinde toplanması sonucunda oluşmaktadır. Göbek deliğinde toplanan bakteri ve mantarlar zaman içerisinde iltihaplanma ve enfeksiyona neden olmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu sayılmayan omfalit, kolayca tedavi edilmektedir. Buna karşın tedavi edilmemesi halinde ilerleyen süreçlerde olumsuz sonuçların […]

Her yaşta görülebilen göbek iltihabı, omfalit olarak isimlendirilmektedir. Omfalitin temel nedeni hijyen kurallarının göz ardı edilmesidir. Farklı maddelerin, bakterilerin göbek deliğinde toplanması sonucunda oluşmaktadır. Göbek deliğinde toplanan bakteri ve mantarlar zaman içerisinde iltihaplanma ve enfeksiyona neden olmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu sayılmayan omfalit, kolayca tedavi edilmektedir. Buna karşın tedavi edilmemesi halinde ilerleyen süreçlerde olumsuz sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Müdahalesi kolaydır ancak müdahale geciktirilmemelidir.

Göbek deliği iltihabı ilk olarak yüzeysel bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle müdahalesi kolaydır. Hijyen ihmal edildikçe ve tedavi ilerleyen tarihlere ertelendikçe durum ciddileşmektedir. Zamanla derinle ilerleyen iltihap, zamanla göbek fıtığına dahi sebebiyet verebilmektedir.

Göbek Deliği İltihabının Belirtileri

Göbek deliği iltihabı değişik tür ve şiddette olabilmektedir. Göbek deliği iltihabının değişik belirtileri bulunmaktadır. Rengi ve iltihabın boyutları değişmektedir. Hastalığın genel belirtileri ise ortaktır.

 • Göbek deliğinde kötü koku
 • Göbek deliğinde kanama
 • Göbek deliğinden iltihap benzeri sıvı veya akıntı gelmesi
 • Göbek çevresinde ağrı, kaşıntı ve şişme
 • Kızarıklık veya morarma

Duş Alırken Göbek Deliği Ayrıca Temizlenmeli

Göbek deliği yapı itibariyle iltihaplanmaya çok müsaittir. Bu nedenle hijyen kurallarına mümkün mertebe dikkat edilmesi birincil husustur. Her gün düzenli duş alan insanların dahi göbek deliğinde iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bunun temel nedeni göbek deliğinin özel bir temizlenmeye ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Vücudun yapısı itibarı ile duş esnasında vücudun kiri akarken göbeğe doğru hareket etmektedir. Bu durum kir ve bakterilerin göbek deliğine dolmasına neden olmaktadır.

Temizlenme işinin tamamlanmasının ardından en son göbek deliğini hırpalamadan temizlemek ve son bir su tutmak gerekmektedir. Duştan çıkar çıkmaz göbek deliği nemli kalmayacak şekilde pamuk yardımı ile kurulanmalıdır. Bu durum kötü kokuları önleyeceği gibi aynı zamanda iltihaplanmalara da engel olmaktadır.

Göbek Deliği İltihabının Nedenleri

Göbek deliği genellikle nemli kalmasından dolayı iltihaplanmalara davetiye çıkarmaktadır. Nem ve sıcak bir araya geldiğinde bakteri üremesi kaçınılmaz olmaktadır. Göbekte oluşan mantar ve bakteri sayısının artması enfeksiyon ve iltihaplanmaları da beraberinde getirmektedir. İltihaplanmaların başlıca diğer nedenleri;

 • Göbek deliğine dokunmak
 • Hijyen eksikliği
 • Duş esnasında kirli suyun göbek deliğine akması
 • Aşırı terleme
 • Göbek deliğini kurulamamak
 • Piercing kullanımı
 • Göbeği açık kıyafetler giymek

Nasıl Tedavi Edilir?

İltihabın seviyesine göre uygulanacak tedavi belirlenmektedir. İlerleyen iltihaplarda antibiyotikler de kullanılmaktadır. Ancak iltihabın hafif olduğu durumlarda yalnızca kremler yeterli olmaktadır. Doktorlar genellikle topikal türde kremler yazmaktadır. Hekimin verdiği kremin birkaç kez kullanılmasının sonrasında iltihap iyileşme göstermektedir.

İltihap ilerlememişse evde bakım yapmakta mümkündür. Bunun için öncelikle hijyen kurallarına uyulmalıdır. sonrasında bakteri ve mantar oluşumunun önlenmesi adına temizleme çalışmaları yapılmalıdır. Ilık tuzlu su ile göbek deliğinin temizlenmesi iltihabın kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Her şeye rağmen en doğru yol hekime başvurmaktır. Bazı durumlarda nadir de olsa cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı Uyku İsteği Neden Olur Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/