Faydaları
Gerstman Sendromu Nedir

Gerstman Sendromu Nedir

Tanım Gerstmann Tetrad veya GS olarak da kısaltılan Gerstmann sendromu, beyinde paryetal (parietal) lobu etkileyen ve ender olarak görülen nörolojik bir bozukluktur. Özellikle bu lobun sol angüler girus (Gyrus angularis) kısmında görülür. Bu bozukluk beyindeki üst pariyetal ve orta-alt temporal lobları içeren bölgeyi etkileyebilmektedir. GS’nin kalıtsal olarak geçen bir bozukluk olduğuna dair kanıtlar mevcut değildir. […]

Tanım Gerstmann Tetrad veya GS olarak da kısaltılan Gerstmann sendromu, beyinde paryetal (parietal) lobu etkileyen ve ender olarak görülen nörolojik bir bozukluktur. Özellikle bu lobun sol angüler girus (Gyrus angularis) kısmında görülür. Bu bozukluk beyindeki üst pariyetal ve orta-alt temporal lobları içeren bölgeyi etkileyebilmektedir. GS’nin kalıtsal olarak geçen bir bozukluk olduğuna dair kanıtlar mevcut değildir. Bu bozukluğun; çok hareketli, yüksek bir zekaya sahip çocuklarda veya beyin hasarına maruz kalmış kişilerde görülmesi gibi nadir durumlar vardır. GS, Gerstmann-Straussler-Scheinker denilen ve genetik bir bozukluk olan sendromla karıştırılmamalıdır.

Belirtileri

GS, dört nörolojik fonksiyonun kaybı ile belirti gösterir. Bunlar;

1-Disgrafi veya agrafi olarak bilinen, yazı yazma yeteneğinin güçleşmesi veya yitirilmesi.

2-Parmak agnozisi olarak bilinen, el ve parmaklarda beceri kaybı.

3-Diskalkuli veya akalkuli olarak bilinen, matematiksel olarak hesaplama ve işlem yapmada koordinasyon bozukluğu.

4-Beynin sağ ve sol bölgesi farklı işlevleri üstlenir ve bu sendromda beynin sağ ve sol bölümleri bu ayrımı yapamaz.

Yetişkin GS hastalarında afazi denilen konuşma güçlüğü ile birlikte okuma ve yazma zorluğu da görülebilmektedir. GS rahatsızlığı bulunan çocuklar yazma becerileri ve matematiksel sayıları kullanma alanında zorluk çekerler. Yukarıda belirtilen dört unsurun haricinde, çocukların fiziksel yetenekleri ve istekleri olsa dahi, öğrenilmiş hareketleri örneğin bazı basit çizimleri yapamama durumuyla ilgili olan apraksi bulguları da görülebilir. Bu çocuklar çoğu kez disleksi veya okuma ile ilgili problemler yaşar.

İdrar rengi neden koyulaşır okumak için tıklayınız.

Nedenleri

GS rahatsızlığı yetişkin bireylerde görülüyorsa bu durum, felç veya beyin akışını bozan serebrovasküler (beyin damar hastalıkları) bir hastalıktan kaynaklanabilir. GS, beynin paryetal bölgesi etkilendiği için kişilerde algılama ve duygu durumlarında değişiklikler görülür. Fakat bir beyin tümörü veya paryetal lobların işlevinin bozulmasına neden olmuş olan travmatik bir durumda GS belirtileriyle ortak belirtiler gösterebilir. Çocuklarda GS’nin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, beyinde meydana gelmiş bir hasar buna yol açabilmektedir. Ancak herhangi bir beyin hasarı olmayan çocuklarda da bu sendrom görülebilir. Peyronie Hastalığı ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tanı

Bu rahatsızlığın teşhisi yukarıda belirtilen dört semptom göz önüne alınarak, bunama gibi vakaların tespiti haricinde daha geniş açıdan, kişide serebrovasküler sorunların olup olmadığına bakılarak yapılır. Çocuklarda ise, okul derslerinde, matematik işlemlerinde yaşadıkları zorluklar tespit edilir. Bu tespitten sonra, yazmada zorluk çekmeleri ve çarpım tablosu gibi hesaplamalar noktasında, beynin sağ ve sol bölgelerinin nasıl çalıştığına bakılır. Ayrıca apraksi, GS’li çocuklarda görülebildiği için bu bozukluğa sahip olup olmadıkları tespit edilir. Bazı hekimler, GS’nin beyindeki sol paryetal lobun girus bölgesinde bir lezyon sonucu olarak ortaya çıkma ihtimaline karşın manyetik rezonans yani MR taraması isteyebilir.

Tedavi

Bu rahatsızlığın belirgin bir tedavisi yoktur. Sadece belirtiler göz önüne alınarak destekleyici birtakım tedaviler yapılır. Örneğin, apraksi ve disrafi için konuşma ve mesleki terapisi; öğrenme sorunu yaşayan çocuklar için okuma ve aritmetik işlemlerin gelişmesine yönelik egzersiz çalışmaları yapılır.

Sonuç

GS belirtileri, gerekli önlemler alındığında zamanla hem yetişkinlerde hem çocuklarda bir azalma gösterebilir ve bu kişiler normal hayatlarına devam edebilirler. Burada önemli olan erken tanının yapılmış ve gerekli tedavilerin başlatılmış olmasıdır. Dilerseniz güncel sut adlı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kerimcan Durmaz'dan 'Oruç Tutuyorum' Açıklaması: "Allah Sabrını Veriyor..." başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi