Faydaları
Geniz Eti Büyümesi Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Geniz Eti Büyümesi Neden Olur Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti, çocukları ve bebekleri hasta olmaktan koruyan süngerimsi bir dokudur. Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında yer almakla birlikte ağız çatısı üzerinde bulunmaktadır. Geniz eti, tıpkı bademciklerimiz gibi zararlı bakteri ve virüsleri yakalar ve bağışıklık sistemini uyarır. Bu sayede erken bir alarm niteliği ile vücudun korunmasına yardımcı olur. Antikorlar içeren geniz eti, vücudun enfeksiyonlarına […]

Geniz eti, çocukları ve bebekleri hasta olmaktan koruyan süngerimsi bir dokudur. Geniz eti, burun boşluğunun arka tarafında yer almakla birlikte ağız çatısı üzerinde bulunmaktadır. Geniz eti, tıpkı bademciklerimiz gibi zararlı bakteri ve virüsleri yakalar ve bağışıklık sistemini uyarır. Bu sayede erken bir alarm niteliği ile vücudun korunmasına yardımcı olur. Antikorlar içeren geniz eti, vücudun enfeksiyonlarına karşı verdiği savaşta yardımcı olmaktadır.

Çocukların büyümesi ile birlikte vücut başka yollar ile kendisini korumanın yollarını öğrenir. Bu neden geniz eti, 5 yaşından sonra gittikçe küçülmeye başlar. İşlevini git gide yitiren geniz eti, ergenlik döneminde tamamen ortadan kalkar.

Geniz Eti Neden Büyür?

Geniz eti, bazı durumlarda vücuda girmeye çalışan mikroplar ile mücadele ederken şişebilir. Mücadele sonrası meydana gelen bu şişme zaman içerisinde kendiliğinde geçebilir. Ancak bazen ne kadar süre geçerse geçsin şişkinli kalıcı olma eğilimi gösterebilir. Böyle durumlarda tedavi ve müdahaleler gerekebilir. Geniz eti büyümesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Geniz etinin büyümesi ile de bademciklerin büyüdüğü de sık sık gözlemlenmiştir.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti büyümesi bir takım sıkıntılara yol açabilir. İşte geniz eti büyümesinin belirtileri:

  • Burun tıkanıklığı oluşur; dolayısıyla çocuk, burundan nefes almakta zorlanır.
  • Geniz etinin büyümesi ile nefes almak zorlaştığı için, uykuya geç dalma ve horlama meydana gelir. Bu nedenle çocuk uykusuz kalır ve yorgun olur.
  • Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü görülür.
  • Boyunda bezeler meydana gelir.
  • Kulak problemleri oluşur.

Geniz Eti Büyümesi Tanısı Nasıl Konur?

Geniz eti büyümesi tanısını doktorlarınız koyar. Kulak-Burun-Boğaz doktorunuzun muayenesi ile geniz eti büyümesi tanısı konulmaktadır. Gerek görüldüğü takdirde endoskopik yöntemlere veya röntgene ihtiyaç duyulmaktadır.

Geniz Eti Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz eti tedavisinde öncelikli olarak ilaçla tedavi yönteminde ilaç ile tedavi yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Geniz eti büyümesinin tedavi için öncelikle hastalığa neden olan mikrop ve mikrobun tipi belirlenmelidir. Sonrasında ise antibiyotik tedavisi başlamaktadır.

Geniz eti büyümesi sonrası iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa, geniz etinin artık koruyucu işlevini yitirdiğini ve zarar veren bir işleve büründüğünü söylememiz gerekir. Bu durum sonucunda ise geniz eti ameliyatının kaçınılmaz olacaktır.

Geniz eti ameliyatı ağrısız ve kolayca yapılan bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta büyümüş olan geniz eti çıkarılmaktadır. Ağrısız ve kolay bir ameliyat olduğu için genellikle hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastanın burun arkasında bir tampon konulması ve 1 gün hastanede gözetim altında olması da gerekebilir.

Bazı hastalar geçirdikleri operasyonlara rağmen tekrardan geniz eti büyümesine maruz kalabilirler. Bu durum sonucundan doktorlar tarafından tekrardan geniz eti ameliyatı uygulanabilir. Ameliyat sonrasında ise doktorlarınızın önerileri çerçevesinde bir iyileşme süreci geçirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Biti Tedavisi İçin Doğal Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi