Faydaları
Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler Hamileliğin ilk aylarında görülen ve anne adayları için kimi zaman kabusa dönüşen mide bulantıları belirli bir dereceye kadar doğaldır. Hamile kadınların günlük yaşantılarını olumsuz etkileyen bu ulantıları azaltmak mümkün müdür? Mide bulantısına neler iyi gelir? Hamilelikte mide bulantısını azaltan önlemler hangileridir? Bu yazımızda bulantı yüzünden zor zamanlar yaşayan anne […]

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamileliğin ilk aylarında görülen ve anne adayları için kimi zaman kabusa dönüşen mide bulantıları belirli bir dereceye kadar doğaldır. Hamile kadınların günlük yaşantılarını olumsuz etkileyen bu ulantıları azaltmak mümkün müdür? Mide bulantısına neler iyi gelir? Hamilelikte mide bulantısını azaltan önlemler hangileridir? Bu yazımızda bulantı yüzünden zor zamanlar yaşayan anne adayları için tavsiyeler derledik.

Hamilelikte Mide Bulantıları

Özellikle sabahları görülen mide bulantıları gebelikte doğal karşılanmaktadır. Genellikle kusmaya sebep olmazlar ancak bazı durumlarda bulantılar şiddetlenir ve sürekli kusmaya neden olur.

Şiddetli Bulantı Ve Kusma

Gebelikte görülen şiddetli bulantılar (Hiperemezisgravidarum) kilo kaybına neden olabilir ve gebeliği olumsuz etkileyebilir. Organ yetmezliğine kadar ciddi sorunlar doğurabilen bu bulantı ve kusmalardan şüphelenen annelerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Bulantıya Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler
Gebelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar için alınabilecek birkaç basit tedbir ile gebeliğin ilk aylarını çok daha rahat geçirmek mümkün. İşte bulantıya neler iyi gelir ve nelere dikkat edilmelidir?

  1. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır: Hem sağlık için hem de gebelik için son derece tehlikeli olan sigara ve alkol gebelikte bulantı ve kusma sebeplerinin başında gelmektedir. Anne adaylarının sigara içilen ortamda dahi durmamaları gerekir.
  2. Parfüm ve oda spreylerine ara verin: Gebeliğiniz süresince parfüm ve oda spreylerini kullanmanızı önermiyoruz. Gebelikte reflüden kaynaklı olarak sıkça görülen bulantıları bu tip kokular daha da şiddetlendirmektedir. Bu nedenle oda spreyleri yerine evinizi bol bol havalandırmayı deneyin.
  3. Bulantıya sebep olan yiyeceklerden uzak durun: Baharatlı yiyecekler daha sonra bulantı yapabilir, bu nedenle daha hafif gıdaları tercih etmelisiniz.
  4. Yatmadan önce bir şeyler yemeyin: Yatmadan önce tüketilen yiyecekler bulantıyı arttırmaktadır.
  5. Başucunuzda tuzlu kraker bulundurun: Sabah kalkınca yaşadığınız mide bulantısını bastırmak için birkaç tuzlu kraker atıştırmayı deneyin.
  6. Gerekmediği durumlarda ilaç kullanmayın: Eğer doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında ilaç kullanırsanız bu anne – bebek sağlığını olumsuz etkilediği gibi bulantıyı da arttırabilir.
  7. Rahat kıyafetler seçin: Sizi sıkmayan kıyafetleri giymeniz de bulantılarınızı azaltacaktır.

ayrıca mide bulantısına ne iyi gelir yazısını inceleyebilirsiniz

 

Bir önceki yazımız olan Osteoartrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde osteoartrit ağrı, osteoartrit egzersiz ve Osteoartrit iğneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/