Faydaları
Gebelikte Folik Asidin Önemi

Gebelikte Folik Asidin Önemi

Gebelikte Folik Asidin Önemi Gebelikte annenin psikolojik ve fiziksel durumu tamamen değişiyor. Vitamin ve mineral dengesinin korunması bu dönemde her açıdan kritik öneme sahip bir konu. Çünkü bu denge sağlanamadığında birçok hastalık da baş gösteriyor, üstelik sadece anneyi etkilemeyecek şekilde. Sözgelimi tamamlanması gereken minerallerden olan folik asit de annenin gıda ya da takviye şeklinde alması gereken […]

Gebelikte Folik Asidin Önemi Gebelikte annenin psikolojik ve fiziksel durumu tamamen değişiyor. Vitamin ve mineral dengesinin korunması bu dönemde her açıdan kritik öneme sahip bir konu. Çünkü bu denge sağlanamadığında birçok hastalık da baş gösteriyor, üstelik sadece anneyi etkilemeyecek şekilde. Sözgelimi tamamlanması gereken minerallerden olan folik asit de annenin gıda ya da takviye şeklinde alması gereken bir içeriğe sahip. B grubu vitaminler barındırıyor ve DNA yapımında bebek organlarının sağlıklı oluşumunda etkiye sahip. Bu da onun bu kadar değerli olmasının belki de en önemli nedeni.

Folik Asidin Bebek İçin Yararları

Folik asit, bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir:

  • Protein sentezi
  • Sağlıklı hücre çoğalması
  • İliğin görevini tam oalrak yerine getirmesi
  • RNA üretimi
  • Fetal büyümeye katkısı

Ne Zaman Alınmalı?

Sinir sistemi gelişimi açısından da büyük bir öneme sahip folik asidin alınma dönemi annenin hamilelik planlaması dönemine kadar gider. Planlı hamile kalma durumu söz konusuysa, 3 ay önceden bunun alınmaya başlanması gerekmektedir. Her gün ortalama 400 mikrogram yeterli olacaktır. Düzenli alınmasına özen göstermek gerekmektedir.

Eksikliğinde Nasıl Sorunlar Oluşur?

Eksik alınması halinde bebekte merkezi sinir sistemi sorunları, bazı anomalilere neden olabilir. Ayrıca yarık damak, kalp problemleri için de zemin oluşabilir.

Gebelikte Folik Asidin Önemi
Gebelikte Folik Asidin Önemi

Hangi Besinlerde Folik Asit Var?

Çok sayıda besinden folik asit alımı gerçekleşebilir. Anne adayının sadece bunun bilincinde olarak biraz daha dikkatli davranması gerekiyor. Makarna, pirinç, fındık, bütün baklagiller, badem, tam tahıllı ekmek, yosun, maydanoz, karaciğer, yumurta, bira mayası, kahvaltılık tahıl çeşitleri, yeşil sebzeler folik asit açısından zengin gıdalar arasındadır. Bunların bir süre alınıp bırakılmaması gerekmekte. İsteğe göre hap formunda takviye olarak da alınabildiği için doktor kontrolünde bu yönteme de başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 33 Yaşından Sonra Bebek Sahibi Ol Genç Kal başlıklı makalemizde Birinci Çocuk Erken Olmalı, Geç Doğum Nasıl Ömür Uzatıyor? ve Geç Doğum Ömrü Uzatabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/