Faydaları
Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Çocuğun anne karnında büyümesi devam ederken, gebelikte beslenme şekli zihinsel ve fiziksel gelişim açısından son derece önemlidir. Kritik dönem olarak nitelendirilen zaman aralığında özellikle anne adaylarının her gıda maddesinden düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmesi önerilir. Doğru kabul edilen yanlışlar arasında ilk sırada, anne adayının iki canlı olduğunun ileri sürülmesi ve iki kişilik yemek yemeye zorlanması […]

Çocuğun anne karnında büyümesi devam ederken, gebelikte beslenme şekli zihinsel ve fiziksel gelişim açısından son derece önemlidir. Kritik dönem olarak nitelendirilen zaman aralığında özellikle anne adaylarının her gıda maddesinden düzenli ve dengeli bir şekilde tüketmesi önerilir. Doğru kabul edilen yanlışlar arasında ilk sırada, anne adayının iki canlı olduğunun ileri sürülmesi ve iki kişilik yemek yemeye zorlanması gelmektedir. Ancak tekdüze ve aşırı beslenmek sanıldığının aksine bebeğin sağlığı açısından olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Gebelikte Beslenme

Tüketilen gıdaları türlerine göre ayırabilir ve düzenli olarak her gıda türünden tüketebilirsiniz. Bazı durumlarda anne adayları faydalı yiyecek gruplarından tiksinebilirler. Böyle bir durum meydana geldiği zaman bebeğin sağlıklı büyümesi söz konusu olduğunda, mevcut tükettiği miktarın alternatifi yada aynı benzer özelliği içeren gıdaları tüketilmesi önerilmektedir.

Gebelikte protein ağırlıklı beslenme

Hiç şüphesiz kırmızı ve beyaz et bu grupta ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda yumurtanın yanı sıra kuru baklagilleri de protein bakımından zengin gıdalar arasında saymak yanlış olmayacaktır. Bebekte en fazla kas ve kemik gelişimine olumlu etkiler yapar. Hal böyle olunca düzenli olarak alınması gerektiği unutulmamalıdır. Dönemlerine ve vücudunuzda bulunan eksikliklere bağlı olarak ne kadar tüketmeniz gerektiğine doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Sıklıkla beslenme listeleri size yardımcı olacaktır.

Hamilelikte vitamin kullanımı

Kalsiyum denildiği zaman akıllara doğrudan süt ve süt ürünleri gelebilir.  Düzenli olarak ayran içebilir yada yoğurt yiyebilirsiniz. Hamileliğin bazı dönemlerinde sütün hazımsızlık sorunlarına yol açtığı bilindiği için buna uygun olarak bazı süt ürünlerinden de yardım almak mümkün olabilir. Kalsiyum bebeğin kemik gelişimine doğrudan etki eder. Özellikle doğuma kadar geçen süre içerisinde devamlı ihtiyaç duyulan mineraller arasında hiç şüphesiz ilk sırada yer alır.

gebelikte beslenme

Gebelikte beslenme vitamin takviyesi

İhtiyacınız olan her türlü vitamini meyvelerden karşılayabilirsiniz. Meyvelerin en büyük artısı ise,  yoğun posa oranı ile kabızlığın ortadan kaldırılmasına yaptıkları etkidir. Aynı zamanda düzenli olarak sebze yemeği tüketerek pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra aşırı kilo sorunlarının da önüne geçmek mümkün olmaktadır. Meyve ve sebze tüketiminde aşırıya kaçmamak ve aşırı asitli meyvelerden günün belirli saatlerinde uzak durmak önemlidir. Mide sorununuz varsa portakal ve greyfurt gibi meyveleri tüketmeden önce kesinlikle doktorunuzdan bilgi almanızı öneriyoruz.

Gebelikte beslenme enerji veren yiyecekler

Karbonhidratın fazlası vücudunuzda yağ olarak depolanırken, bebek sağlığı açısından da son derece önemlidir. Özellikle ekmek, bezelye, tarhana, mercimek, pirinç,  patates, kestane, mısır, leblebi gibi gıdalar karbonhidrat bakımından zengin olduğu için bebeğin büyüme ve gelişme eksikliklerinin ortadan kaldırılmasında başrol oynarlar. Aynı zamanda yağ ve şeker ihtiva eden gıdaları da enerji vericiler arasında saymak mümkündür. Bu gıdaların dengeli ve kararında tüketilmesi hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte beslenme esnasında kesinlikle gıdaların tüketilme sıklığı hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerektiğinin altını bir kez daha çizelim.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi