Faydaları
Fibromiyalji Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji hastalığı vücudun çeşitli bölgelerine yerleşmiş ağrıların bir diğer adıdır. Genelde kas ve iskelet hastalıklarının nüksetmesinde ortaya çıkar.Kas ağrısının dayanılmaz olması ,ense kısmında yanmalara ve ciddi ağrılara sebep olması bu hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır.Bundan sadece boyun ve ense etkilenmez ayrıca bacaklar ve kollarda yer alan eklemlerde de hasar gözlemlenebilir.Bel ağrısı dayanılamaz bir pozisyon […]

Fibromiyalji hastalığı vücudun çeşitli bölgelerine yerleşmiş ağrıların bir diğer adıdır. Genelde kas ve iskelet hastalıklarının nüksetmesinde ortaya çıkar.Kas ağrısının dayanılmaz olması ,ense kısmında yanmalara ve ciddi ağrılara sebep olması bu hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır.Bundan sadece boyun ve ense etkilenmez ayrıca bacaklar ve kollarda yer alan eklemlerde de hasar gözlemlenebilir.Bel ağrısı dayanılamaz bir pozisyon alır. Bu durumlarda yapmanız gereken belinize fazla yüklenmeden dinlenme moduna geçmenizdir.Ayrıca kalça kemiğinde de ağrılar ve kasılmalar meydana gelebilir. Çoğu insanın sürekli şikayet ettiği geçmeyen yorgunluğun altında yatan temel bir neden bulunmaktadır.Dış dünyadan uzak ,içe kapılma ,depresyona bağlı tipik durumlar,bilinçsizce sergilenen hareketler,mutsuzluk oranının fazlası ile artması bu hastalığı tetikleyen sorunlar arasında yer alır.Kadınlarda yaşanan adet düzensizlikleri,hormonların yeterli bir şekilde çalışmama durumu,kronik tiroid hastalıkları ve ya glikoz toleransına bağlı bozuklukların meydana gelmesi hastalığın  belirtileri arasında yer  alan ,olumsuz etkilerindendir.Glikoz toleransının bir diğer adı hormonal bozukluk demektir. Bu bozuklukları fark ettiğiniz an itibari ile gerekli işlemleri yapmanız gerekir.

 

Fibromiyalji toplumda çok nadir görülen tipik bir hastalık türünün içinde yer almaktadır.Kol ve eller de hatta ayak parmaklarının uçlarında sabah uyanır uyanmaz ödeme benzer şişkinlikler meydana gelir.Ayrıca mide ve bağırsak hareketlerinde bozulmalara yol açar. karında şişkinlik,gaz sorunları,mide hareketlerinde aşırı yavaşlamalar ve kabızlıklar meydana gelir.Bu hastalığa en çok yakalanan kişilerin kadın olduğu uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Erkeklerde görülme oranı neredeyse hiç yoktur. Çok az değerlerde görülme riski vardır. Kişiden kişiye değişim gösterir. Fibromiyalji nedenlerinin arasında,kaygı ve üzüntü en başta gelir. Trafik kazalarından sonra meydana gelen bazı bakteriler bunun  oluşumu için bir zemin olabilmekte,bakteri üreyebilmektedir.Yaklaşık olarak en çok risk faktörü taşıyan yaş grupları 30 ve 60 yaşlar arasındadır. Bu yaşlarda yakalanma riski büyüktür.Yetişkinlerde düzensiz uykular bir zaman sonra bozularak bu tedavinin olumsuz yönde olmasına neden olur. Uyku bozukluklarında da bu tür hastalıklar yer alabilir.

 

Yumuşak Doku Tedavisi Başarılı Sonuç Verir mi?

 

Dokular üzerinde geliştirilen bazı ilaçlar,iğneli tedavi yöntemi ile hastaya sağlanmaktadır. Hasta bu tedavide daha enerji dolu olarak cevap verir.Her ne kadar yeterli tedavi tam olmasa da bir süre bu işlem hastaya güç vermektedir.Tedavi için öncelikle diğer hastalıklar ile olan sorunlarınızın ortadan kaldırılması gerekir.Örneğin çocukluk zamanında sık karşılaşılan boğaz ve bademcik iltihabı, diş kayıpları ve diş hastalıkları,dengesiz şekilde takılmış protezler, kadınlarda kürtaja ve sezeryana bağlı durumların olması ve sürekli diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlıkları,sinirlerde bozukluklar ve yıpranmalar gibi sorunların kalktığında emin olmak çok önemlidir. Bu  sorunların var olması tedaviye cevap vermeyebilir. Bununla beraber en sık rastlanan bu sorunlarında olmaması gerekir.Bağırsak florasında gelişen bozukluklar,ortondotik tedaviler,spirale bağlı durumlar ve sorunlar,boyun ve sırt ağrılarında şiddetlenmeler, ayaklarda şişmeler gibi ödeme benzer durumlarda tedavi zorlaşabilir. Tedavinin iyi cevap vermesi için  bazı sağlık sorunlarının olmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM