Faydaları
Estetik Yaptırmak için Yaş Sınırı Nedir?

Estetik Yaptırmak için Yaş Sınırı Nedir?

Estetik cerrahi uygulamaları için kamuoyunda ve birçok yasal niteliğe bağlı olarak her zaman 18 yaş bir alt sınır olarak düşünülse de yeni doğmuş bireylere dahi estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Fakat bu durum bireyin talebinden öte estetik cerrahi uzmanının görüşü neticesinde ve yasal varisinin onayı ile gerçekleştirilebilmektedir.Tüm bunlara karşın olağan durumlarda, direkt olarak estetik görüntüyü hedefleyen cerrahi […]

Estetik cerrahi uygulamaları için kamuoyunda ve birçok yasal niteliğe bağlı olarak her zaman 18 yaş bir alt sınır olarak düşünülse de yeni doğmuş bireylere dahi estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Fakat bu durum bireyin talebinden öte estetik cerrahi uzmanının görüşü neticesinde ve yasal varisinin onayı ile gerçekleştirilebilmektedir.
Tüm bunlara karşın olağan durumlarda, direkt olarak estetik görüntüyü hedefleyen cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesi için uzmanlar tarafından önerilen birtakım yaş sınırlamaları vardır. Uzmanların önerisine yalnızca estetik kaygı güdülerek gerçekleştirilen burun ameliyatlarında kadınlar için 16 yaş, erkekler için de 18 yaş alt sınır olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni ise vücudun fiziksel gelişimini ve büyümesini hala devam ettiriyor olmasıdır. Bu yaşlardan önce yapılan estetik cerrahi operasyonları bireyin gelişiminin devam etmesi nedeniyle bireyin dokularına ciddi zararlar verebilmektedir. Aynı zamanda beklenmedik sonuçların ve başarısı düşük estetik operasyonların da gerçekleşmesine neden olabilir.

Fakat yine burnuyla ilgili bir sorun yaşayan birey varsa (örneğin ciddi ve ileri seviyede yaşanan fonksiyon bozuklukları, nefes alamama gibi problemler) bu tür durumlarda bireylerin ergenliğin başında olmalarına rağmen (örneğin 12) estetik ve fonksiyonel cerrahi operasyonları yapılabilmektedir. Diğer bir en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonu olan meme büyütme ve küçültme için de anormal durumlar dışında 18 yaş alt sınır olmakla birlikte, ileri seviye fonksiyon bozukluğu durumu gözlemlenmedikçe bu yaşın 20-25 yaş sınırına kadar ilerletilebildiğini belirtmek gerekmektedir.

Daha fazla bilgi ve ilgili estetik yazıları için: https://www.estetikizmir.com/

Bir önceki yazımız olan Kist Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/