Faydaları
Eşek Sütü Faydaları ve Eşek Sütü Fiyatı

Eşek Sütü Faydaları ve Eşek Sütü Fiyatı

Son dönemlerde gerek televizyonlarda gerekse yazılı basında eşek sütünün faydaları saymakla bitirilemiyor. Bu durumun temelinde yatan neden incelendiği zaman içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra, anne sütüne en yakın sütler arasında yer aldığı için de son derece faydalı olduğunun altı çiziliyor. Bu durumdan hareketle günümüzde pek çok eşek çiftliği kurularak ürünlerinin pazarlanmasına başlanmış durumdadır. […]

Son dönemlerde gerek televizyonlarda gerekse yazılı basında eşek sütünün faydaları saymakla bitirilemiyor. Bu durumun temelinde yatan neden incelendiği zaman içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra, anne sütüne en yakın sütler arasında yer aldığı için de son derece faydalı olduğunun altı çiziliyor. Bu durumdan hareketle günümüzde pek çok eşek çiftliği kurularak ürünlerinin pazarlanmasına başlanmış durumdadır. Sizin için eşek sütünün faydalarını araştırdık. Eşek sütünün içilip içilemeyeceğine ise daha sonradan değineceğiz.

Eşek sütünün faydalarında ilk sırada hiç şüphesiz anne sütüne en yakın sütler arasında yer aldığının bilimsel olarak kanıtlanması yer alıyor. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmasını sağlayacak bu bilimsel bilgi bir anda gözlerin eşek sütüne çevrilmesini sağladı bile…

Eşek Sütü

Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda eşek sütünün seri şekilde üretimi yapıldığı ve bu konuda farklı çalışmaların gündeme geldiği düşünülürse bilimsel faydaları ve üretimi konusunda geri kaldığımızı söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle en sık araştırma yapan üniversitelerin İngiltere’de yer alıyor olması da eşek sütünün daha çok tüketiminin İngiltere ve Fransa’da yapıldığını da gözler önüne sermektedir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde kemik erimesi, süt alerjisi ve astım gibi rahatsızlığı bulunan insanların eşek sütü tüketmesi tavsiye edilmektedir. İnsan sütü ile kıyaslandığı zaman kalsiyum miktarı daha fazla olduğu için kalsiyum konusunda sıkıntı yaşayan insanların da eşek sütü tüketmesinin faydalı olacağının altı çiziliyor.

Eşek Sütü Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Eşek sütü tüketimi söz konusu olduğu zaman ilk olarak anne sütüne yakınlığı dikkat çekmesine karşın son dönemlerde yapılan araştırmalar bağışıklık sistemine de oldukça önemli etkileri olduğunu gözler önüne sermiştir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi için gönül rahatlığıyla eşek sütünden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda eşek sütünün kanser hastalığına iyi geldiğini ve bağışıklık sistemine karşı önemli etkileri olduğunu da söylemek mümkündür. Ülkemizde çok fazla bilinmiyor olsa bile özellikle biraz öncede değindiğimiz gelişmiş ülkelerde eşek sütü kanser tedavisi söz konusu olduğunda kullanılan bir yardımcı olarak dikkat çekiyor. Bu konuda çok önemli bir araştırma bulunmamasına karşın bazı kişilerin düzenli olarak eşek sütü tüketmenin kansere iyi geldiğini düşündüklerini söyleyebiliriz. Faydalarına değinecek olursak eşek sütü balgam söktürücü ve ateş düşürücü özelliği ile de dikkatleri üzerinde toplayan bir süt olarak ön plana çıkmaktadır.

eşek sütü

Aynı zamanda içeriğinde yoğun miktarda omega-3 bulunduran eşek sütünün kalbe ve damarlara da dost olduğunun altını çizmekte fayda var. Tabi ki uygun kullanım şartlarının oluşturulması için eşek sütünün kaynatılması ve bu duruma uygun olarak tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekelim. Kesinlikle çiğ olarak tüketilmemesi gerekiyor.  

Eşek Sütü İçilebilir Mi?

Eşek sütü içilebilir mi? Sorusu, en sık karşılaştığımız sorular arasında yer almaktadır. Dinimizde eşek sütünün yeri var mıdır? Eşek sütü İslam’a göre tüketilebilir mi? Bu soruları sizin için araştırdık. Öncelikli olarak eşek etinin haram olduğunun altını çizelim. Dinimizde eti haram olan bir hayvanın sütünün de içilmeyeceği söz konusu olduğu için, eşek sütünü tüketmemek gerekmektedir. Yalnız, doktorlar bir hastalığa kesin olarak iyi geldiğini söylerse ve bu konuda fikir birliği edinilirse içilmesinde bir sakınca olmadığının altı çiziliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar sadece eşek sütünün tedavi ettiği bir hastalığın mevcudiyetini ortaya çıkarmamaktadır. Öyle ise eşek sütünün tüketilmemesi gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda nasıl bir sonuçla karşılaşılır bilinmez ama şimdilik edindiğimiz bilgi ve araştırmalar eşek sütünün içilmemesi gerektiğini destekliyor.

Eşek Sütünün Fiyatı

Zor bulunduğu ve zor elde edildiği düşünüldüğü zaman fiyatının da ortalama sütün çok daha üzerinde olacağını söylemek mümkündür. Özellikle Türkiye gibi çok fazla üretiminin ve tüketiminin olmadığı yerlerde eşek sütünün litresine 60 tl ile 100 tl arasında ulaşmak mümkün olmaktadır. Buna karşın eşek sütünü güvendiğiniz yerlerden imkanınız varsa kendiniz teslim alarak içmeniz gerektiğinin de sağlık açısından önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. allah için sizden eşek sütü istiyorum çok hastayım param yok yardımçı olurmusunuz poroşidim var öksüryorum nepilim ölüyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/