Faydaları
Erteleme Hastalığı Nedir ?

Erteleme Hastalığı Nedir ?

Erteleme hastalığı nedir diye merak ediyor olabilirsiniz ve adından daha farklı bir rahatsızlık bekliyor olabilirsiniz ama aynen adı gibi olan bu hastalık, insanların yapmak istediklerini sürekli ertelemesi ile orantılı bir hastalıktır. Özellikle gençlerde daha fazla görünen bu erteleme rahatsızlığı, yapmak istediğiniz her şeyi bir sonraki güne ve daha sonraya daha sonraya erteleyerek hiç gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına […]

Erteleme hastalığı nedir diye merak ediyor olabilirsiniz ve adından daha farklı bir rahatsızlık bekliyor olabilirsiniz ama aynen adı gibi olan bu hastalık, insanların yapmak istediklerini sürekli ertelemesi ile orantılı bir hastalıktır. Özellikle gençlerde daha fazla görünen bu erteleme rahatsızlığı, yapmak istediğiniz her şeyi bir sonraki güne ve daha sonraya daha sonraya erteleyerek hiç gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına gelen bir rahatsızlıktır.

Erteleme hastalığına örnek vermek gerekirse ilk olarak öğrencileri örnek alabiliriz. Bir hafta sonra olan sınava hep sürekli daha sonra deyip çalışmamak erteleme rahatsızlığının olduğunu gösterir ya da evde temizlik yapmaktan kaçınan kadının bunu sürekli ertelemesi gibi.

Erteleme Hastalığı

Bu durumda elbette bir kişisel bozukluk olarak ortaya çıkıyor. Sonuç olarak sorumluluk sahibi olduğunuz şeyleri erteleme gibi bir durum asla söz konusu olmamalı ve sizler önem arz eden konularda anında önlem alarak konuya hâkim olmalısınız. Bu bir süre sonra sorumsuzluk ve konulara konsantre olamamayı da beraberinde getirir ki sizler için çok daha zor süreçleri doğurur.

erteleme hastalığı

Erteleme hastalığı tedavisi 

Erteleme hastalığı süreciniz çok daha ileri konumdaysa ve sizler sürekli yapmanız gerekenleri bir neden bularak erteliyorsanız o halde bir doktor yardımı almanız şart diyebiliriz. Bu aşamadan sonra doktorunuz ile hareket edecek ve bu durumu atlatmaya çalışacaksınız. Peki, sizler erteleme huyunuza göre nasıl hareket edebilirsiniz onlara bakalım.

Kendinize çizelgeler oluşturun ve onlara uymaya çalışınız. Yapmanız gereken bir işin önemini yazınız ve yapmadığınızda neler olabileceğine değininiz.

Kimseden yardım almadan ve yapabileceğinize inanınız

Yapacağınız işleri bir zorunluluk olarak değil bir keyif olarak algılamak için kendinize göre uyarlamalar yapınız. Sonunda ise kendinize ödüller vererek aslında yapabilmenin kolaylığını görmeyi sağlamış olunuz

Bir önceki yazımız olan Chiari Sendromu Nedir başlıklı makalemizde beyincik sarkması, beyincik sarkması belirtileri ve beyincik sarkması nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/