Faydaları
Erkek Kısırlığına Çip Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır

Erkek Kısırlığına Çip Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır

Günümüzde hormonlu gıdaların artması, çoğu gıdada katkı maddesi kullanılması insan sağlığını periyodik olarak bozan bir etkendir. Yiyip içtiğimiz gıdaların içeriğiyle oynanması ve kalitesinin bozulması, insan sağlığı üzerinde uzun vadede kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Kısırlık oranlarındaki artışın nedenleri arasında, gıdaların genetiği ile oynanması da bulunmaktadır. Genel değerlendirme yapılacak olursa çiftlerde yüzde 20 civarında kısırlık gözlenmektedir. Bu […]

Günümüzde hormonlu gıdaların artması, çoğu gıdada katkı maddesi kullanılması insan sağlığını periyodik olarak bozan bir etkendir. Yiyip içtiğimiz gıdaların içeriğiyle oynanması ve kalitesinin bozulması, insan sağlığı üzerinde uzun vadede kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Kısırlık oranlarındaki artışın nedenleri arasında, gıdaların genetiği ile oynanması da bulunmaktadır.

Genel değerlendirme yapılacak olursa çiftlerde yüzde 20 civarında kısırlık gözlenmektedir. Bu oranın ise yüzde 50’sini erkekler oluşturmaktadır. Erkek kısırlığını etkileyen faktörler arasında, sigara kullanımı önemli bir paya sahiptir. Sperm sayısının azalması ve kalitesinin düşmesi hamilelik önündeki en büyük engeldir. Kısırlıkla mücadele konusunda, teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte yeni tedavi noktaları ortaya çıkmaktadır. Kısırlığa umut olan son gelişmelerden biri de mikro çiplerdir.

En Kaliteli Spermler Seçiliyor

Çipli tedavi yöntemi, tüp bebek tedavisinin başarı oranlarının artmasını sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemi, sperm azlığından kaynaklanan erkek kısırlığına çözüm olmaktadır. Günümüzde erkek kısırlığına umut olan çip tedavisi, çok yeni bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi ile DNA yapısı en güçlü olan spermler seçilmektedir. Çipli yöntemle uygulanan tedavi yöntemi ile üretilen embriyoların kalitesi de yüksek olmaktadır.

Sperm kalitesinin düşük olduğu durumlarda uygulanan çip tedavisinde, kaliteli spermler diğer spermlerden ayrılarak toplanmaktadır. Tedaviyi kısaca açıklamak gerekirse sperm ayıklama tekniğidir. Tedavi ile sağlıklı ve güçlü spermlerin ayıklanması sonucu elde edilen embriyolar yüksek kalitede olmaktadır.

Tedavinin Uygulanış Biçimi

Çip tedavisinin kalitesi, sağlıklı spermlerle döllenen yumurtalar sayesinde gebelik oranlarının yükselmesinden gelmektedir. Sağlıklı spermlerin seçilebilmesi için sperm ipleri geliştirilmiştir. Mikro kanallarla sperm toplama işlemi yapılmaktadır. Spermlerin ayıklanması işlemi bu aşamada gerçekleşmektedir. Kaliteli spermlerin toplanmasından sonra döllenme aşamasına geçilmektedir. Kaliteli spermlerle döllenme işlemi yapıldığı için bu yöntemle doğan çocuklar daha sağlıklı doğmaktadır.

Doğal döllenmenin taklit edildiği mikro çip yönteminde kanallar süzgeç görevi üstlenmektedir. Kanallardan, yalnızca sağlıklı olan spermler geçebilmektedir. Bu nedenle döllenme aşamasında sağlıklı spermler yumurta ile buluşturulmuş olmaktadır. Bunlara ek olarak tedavi süreci boyunca, çiftlere psikolojik desteğin de verilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinin stresli ve zorlu bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/